Reklama

Komputerem w wypadki

Hiszpania postanowiła walczyć z wypadkami drogowymi przy pomocy komputera. Tamtejsi policjanci opracowali program komputerowy, który ma zapobiegać wypadkom. Jak dotąd, pilotażowo wprowadzono go w Barcelonie.

Jak działa? Każdy wypadek jest natychmiast nanoszony na dokładną mapę miasta. W kilka sekund po kolizji, dzięki zainstalowanemu w wozie policyjnemu komputerowi, wiadomo na przykład, czy w danym miejscu już wcześniej doszło do wypadku. Jeśli tak, jego przyczyny są dokładnie analizowane.

- Drzewo, które zasłania widoczność, źle ustawiony znak drogowy, za wysoko zawieszone światła - często dzięki zmianie niewielkiego szczegółu miejsce kolizji staje się bezpieczne dla kierowców - wyjaśniał współautor projektu. Jeszcze w tym roku program będzie działał na Wyspach Kanaryjskich, a na początku przyszłego roku wprowadzą go komisariaty w kilkudziesięciu hiszpańskich miastach.

Reklama

Jak twierdzą autorzy projektu, odkąd program działa, liczba wypadków w Barcelonie zmniejszyła się o ponad jedną czwartą.

RMF
Dowiedz się więcej na temat: wypadek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy