Kierowcy na haju? Policja bije na alarm!

Policjanci coraz częściej zatrzymują uczestników ruchu, którzy siadają za kierownicę pod wpływem narkotyków. Liczba kierowców "na haju" jest niepokojąco wysoka!

Wobec kierowców pod wpływem narkotyków policja często jest bezradna
Wobec kierowców pod wpływem narkotyków policja często jest bezradnaPiotr JędzuraReporter

W związku z sygnałami w mediach o zbyt małej liczbie narkotesterów znajdujących się na wyposażeniu policji, już w kwietniu ubiegłego roku Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) wystąpił do Komendanta Głównego Policji z prośbą o ustosunkowanie się do tych doniesień.

W odpowiedzi komendant poinformował, że w latach 2013-2015 13,5 proc. kierowców przebadanych przy użyciu narkotestów był pod wpływem środków odurzających. W roku 2015 dotyczyło to 1252 kierujących. Komendant wyjaśnił również, że w 2015 roku na wyposażeniu policji znajdowało się: 3 590 narkotesterów jednorazowych, 82 urządzenia stacjonarno-przenośne (tzw. "elektroniczne") i 1 659 kaset do tych urządzeń".

Niestety, sami policjanci podkreślają, że liczba ta jest dalece niewystarczająca. W odpowiedzi komendanta czytamy m.in., że "niewielka liczba badań przeprowadzanych w celu wykrycia środków psychoaktywnych nie daje przełożenia na rzeczywiste zagrożenie, o którym świadczy liczba kierowców, którzy spowodowali zdarzenie drogowe (wypadek lub kolizję) będąc pod wpływem substancji psychoaktywnej".

Problemem - jak zwykle - okazują się pieniądze. Komendant zwracał uwagę, że "w celu uzupełnienia niewystarczającej ilości narkotestów niezbędne są dodatkowe nakłady finansowe na ich zakup".

Stanowisko KGP sprawiło, że - jeszcze w zeszłym roku - Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o ustosunkowanie się do problemu. Przedstawiciele resortu poinformowali m.in, że w 2016 roku planowany był zakup odpowiednio 4 650 narkotesterów jednorazowych oraz 5 880 kaset. Jak sytuacja kształtowała się na początku bieżącego roku?

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w całym 2016 roku przeprowadzono 8380 badań kierowców, spośród których 1147 osób znajdowało się w stanie "po użyciu środków działających podobnie do alkoholu". W bieżącym roku zakupiono 1013 narkotesterów oraz 40 kaset do narkotestów elektronicznych. Ponadto, na najbliższe miesiące, planowany jest dalszy zakup 7120 narkotesterów oraz  907 kaset.

W oficjalnym stanowisku RPO czytamy, że "Rzecznik zamierza kontynuować działania w przedmiotowej sprawie. Wyraża przy tym nadzieję, że nastąpi dalsze zwiększanie liczby narkotestów będących na wyposażeniu Policji, co pozwoli na zintensyfikowanie badań na zawartość w organizmie kierowców środków psychoaktywnych innych niż alkohol oraz działań prewencyjnych w tym zakresie".

Policjanci drogówki od lat zwracają uwagę na problem kierowców siadających za kółko "na haju". Już w 2014 roku Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zgłosiło zapotrzebowanie na większą ilość narkotesterów. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 policjanci postulowali wówczas o zakup aż 92 tys. narkotesterów!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas