Czy kierowca auta o numerze rejestracyjnym WE 733SN popełnił wykroczenie?

Na naszym profilu na Facebooku trwa dyskusja jak powinien zachować się kierowca, który zbliża się do stojącego na przystanku tramwaju. Niestety większość internautów nie potrafi właściwie zinterpretować przepisów ruchu drogowego, a konkretnie artykułu 26 ust. 6 ustawy.

Przypomnijmy, że kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku.

Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik.

Widząc tramwaj zatrzymujący się na przystanku nie próbujcie nigdy dodawać gazu, aby jeszcze zdążyć go ominąć. Kiedy otworzą się drzwi tramwaju, pasażerowie wysiądą i mogą się znaleźć tu przed maską waszego auta!

Reklama

I tu istotna uwaga. Kierowca nie musi czekać, aż tramwaj ruszy. Jeżeli nikt już wysiada ani nie wsiada, można bardzo powoli (!) przejechać. Należy jednak być przygotowanym w razie konieczności na natychmiastowego zatrzymania auta.

Zatem kierowca z filmu, który publikujemy poniżej nie popełnił wykroczenia, zachował się zgodnie z przepisami.

 Jeżeli uważasz inaczej... możesz to zgłosić policji. Numer rejestracyjny tego auta to WE 733SN.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy