Reklama

73 procent rowerzystów nigdy nie łamie przepisów!

Z roku na rok obserwujemy wzrost liczby rowerzystów w Polsce. Z sondażu CBOS wynika, że na rowerze jeździ 70% Polaków, w tym systematycznie 22%, od czasu do czasu 35%, a 13% tylko okazjonalnie.

Prawie co trzeci dorosły badany (30%) w ogóle nie korzysta z roweru. Nieznacznie częściej regularną jazdę na rowerze uprawiają mężczyźni (25%) niż kobiety (20%). Większą popularnością rower cieszy się na wsi oraz w małych miejscowościach niż w dużych miastach.

Wśród osób, które korzystają z roweru, prawie co czwarta (23%) jeździ przez cały rok - niezależnie od warunków pogodowych. Trzy czwarte (77%) korzysta z roweru wyłącznie, kiedy jest sprzyjająca pogoda. Z sondażu wynika, że zdecydowana większość, bo trzy czwarte cyklistów (73%), zawsze jeździ zgodnie z przepisami kodeksu drogowego. Jedna piąta (23%) przyznaje, że na ogół stosuje się do przepisów, a tylko 4% badanych powiedziało, że w praktyce różnie bywa.

Reklama

Zdaniem dwóch trzecich badanych (67%) największym problemem rowerzystów jest brak ścieżek, dróg lub specjalnie wyznaczonych pasów rowerowych. Sporym kłopotem jest zagrożenie ze strony kierowców (62%) oraz brak szerokiego pobocza przy drogach (61%). Prawie połowa badanych (48%) mówiła też o złym stanie dróg oraz ścieżek rowerowych. Problemem jest też brak bezpiecznych miejsc do pozostawienia roweru (42%) oraz częste kradzieże (41%).

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy