Citroen C2
Czwartek, 9 lutego 2023 (09:27)
Aktualizacja Wtorek, 5 września 2023 (12:32)
Citroën C2 to popularny, lubiany samochód koncernu PSA, przedstawiciel segmentu B, następca Saxo – modelu sławnego w zasadzie na cały świat. Wysoka jakość oraz nietuzinkowa stylistyka sprawiła, że w 2003 roku uzyskał tytuł Najlepszego Europejskiego Hatchbacka 2003 roku. Był produkowany nieprzerwanie aż do 2009 roku, kiedy to został zastąpiony przez Citroëna DS3.
Citroen C2 - najważniejsze informacje
-
Marka:
-
Rozpoczęcie produkcji:
2003
-
Zakończenie produkcji:
2009
Citroën C2 – historia
Historia Citroëna C2 sięga 2003 roku, gdy pojawił się na niezwykle popularnym targu motoryzacyjnym – genewskim Motor Show. W tym samym roku rozpoczęła się także jego sprzedaż. Stanowiło to ukłon w stronę osób niecierpliwych, które premierę danego modelu chciały połączyć z możliwością jego natychmiastowego zakupu.
Na ówczesne czasy samochód zachwycał technologią, w tym dwiema funkcjami kluczowymi.
- Start&Stop – samochód po zatrzymaniu się automatycznie wyłączał jednostkę napędową w celu oszczędności paliwa, po czym uruchamiał ją natychmiast w momencie zwolnienia pedału hamulca w skrzyni SensoDrive. Rozwiązanie zaproponowane przez markę Valeo cechowało się wysoką bezawaryjnością, a tym samym także optymalnym stosunkiem ceny do korzyści.
- SensoDrive – to automatyczna skrzynia dla kierowcy, lecz w gruncie rzeczy zautomatyzowana. Skrzynia jest w praktyce manualna, lecz jej obsługą nie zajmuje się kierowca, a elektronicznie sterowany zespół sprzęgła i wybieraka. Co ciekawe, system może zmieniać biegi samodzielnie, zwracając także uwagę na kompensację zużycia sprzęgła, jak i może to robić kierowca, wykorzystując w tym celu łopatki przy kierownicy.
Nadwozie zostało zaprojektowane przez Donato Coco – włoskiego projektanta, który na swoim koncie ma mnóstwo niezwykle ciekawych dzieł, w tym Ferrari 458, Ferrari California oraz kilka aut marki Citroën, w tym Xsara Picasso, C1, C2, a także C3, C3 Pluriel oraz C4. Wpływ tego designera na nietuzinkowość „c-dwójki” widać doskonale po nietypowo poprowadzonej linii szyb pasażerów z tyłu. W stosunku do standardowej, ta cechuje się dynamicznym kształtem skierowanym ku górze.
Citroën C2 – generacje
Pierwsza generacja Citroën C2 (2003-2009)
Citroën C2 występuje tylko w jednej generacji, produkowanej nieprzerwanie od końca 2003 roku do 2009 roku we francuskiej fabryce PSA Aulnay.
Auto, tuż po wycofaniu z produkcji w 2010 roku, zostało zastąpione przez debiutującego Citroëna DS3 – bardziej luksusowego i sytuowanego znacznie wyżej niż poprzednik. Wedle materiałów prasowych koncernu PSA, Citroën C2 był dedykowany młodemu kierowcy, który oczekiwał od samochodu bardziej zadziornego, choć w dalszym ciągu spokojnego, francuskiego charakteru nieobecnego w modelu C3.
Citroën C2 – dane techniczne
- Pierwsza generacja Citroën C2 (2003-2009) – pojemność silników: 1.1-1.6 l; moc silników: 61-125 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualne 5b, automatyczne 5b.
Citroën C2 – ciekawostki
Samochód, a w zasadzie jego popularność na rynku motoryzacyjnym, padł ofiarą zbyt słabego marketingu. Ze względu na praktycznie brak reklam oraz odniesienia do niego w prasie motoryzacyjnej, nie cechował się zbyt dużą popularnością wśród klientów. Koncern PSA znacznie więcej funduszy przeznaczył na reklamę „braci” – C1 oraz C3, które były doskonale rozpoznawalne na europejskim rynku właśnie ze względu na prowadzone działania marketingowe na znacznie szerszą skalę.
Citroën C2 był nieco bardziej niszowy, a z tego powodu jego produkcja mniej opłacalna dla koncernu. W rezultacie nie doczekał się kolejnej generacji.
Citroën C2 otrzymał aż 4 na 5 gwiazdek w testach Euro NCAP, co dobrze świadczyło o zaawansowanym procesie jego produkcji. W roku wprowadzenia go na rynek uzyskał tytuł Najlepszego Europejskiego Hatchbacka Roku 2003.
Co ciekawe, mimo niezbyt dynamicznych jednostek napędowych, cechujących najbardziej podstawowe linie wyposażenia, marka miała w zanadrzu także kilka modeli o bardziej sportowym charakterze.
Zależnie od kraju mowa o wersjach Furio oraz VTR i VTS. Wszystkie wyglądały bardziej sportowo, gdyż łączyły identyczną karoserię, lecz różniły się pomiędzy sobą mocą oraz zakresem opcjonalnego wyposażenia.
Model VTR jest rozwinięciem wariantu Furio wyłącznie o aluminiowe felgi i ma taką samą moc – 110 KM. Podczas gdy VTS – topowy wariant Citroëna C2 – aż 125 KM. Modele Furio i VTR osiągały pierwszą setkę po około 10,9 sekundy, podczas gdy model VTS – w 8 sekund.
Prędkość wersji topowej przekroczyła graniczną 200 km/h, gdyż wskazówka prędkościomierza wedle zapewnień producenta powinna zatrzymać się dopiero na 203 km/h.
Citroën C2 – opinie kierowców
Wszyscy kierowcy twierdzą zgodnie – Citroën C2 to samochód zwinny, mały i lekki. Doskonale się prowadzi i zmieści się w praktycznie każde standardowe miejsce parkingowe. Ponadto wyróżnia się niedużym spalaniem ze względu na bardzo niską wagę.
Za największe problemy uznaje się elektronikę – ta bywa zawodna. Usterki są jednak łatwe w diagnozie ze względu na dość prostą konstrukcję.
Citroen C2 - Wiadomości
-
Odświeżone C2
Piątek, 4 kwietnia 2008 (12:47)Po pięciu latach od premiery citroena C2 Francuzi zaprezentowali odświeżoną wersję tego pojazdu. -
Peugeot C2 czy citroen 206?
Poniedziałek, 28 sierpnia 2006 (10:37)Samochód, który prezentujemy na zdjęciach wygląda jak dokonane przez grafika komputerowego połączenie peugeota 206 z przodem citroena C2. -
Test Citroena C2 VTR
Sobota, 3 kwietnia 2004 (12:09)VTR to specjalne oznaczenie usportowionej odmiany niewielkiego Citroena C2, który niedawno trafił na test do naszej redakcji. 110-konny pojazd, który bardziej przypomina zabawkę, niż... -
C2 ulubieńcem Hiszpanów
Czwartek, 22 stycznia 2004 (11:16)Citroen C2 otrzymał nagrodę "Car of the Year 2004" w konkursie zorganizowanym przez "ABC", trzecią co do wielkości gazetę w Hiszpanii (nakład ponad 340 tys. egzemplarzy). -
Fiat Panda czy Citroen C2?
Czwartek, 8 maja 2003 (08:52)We wrześniu w polskich salonach sprzedaży pojawią się dwa małe auta podobnej ale nie takiej samej klasy - Panda i C2.