Zawracanie na skrzyżowaniu. Kiedy można, kiedy jest zakaz?

Zawracanie na skrzyżowaniu wydaje się nieskomplikowanym manewrem. Znak B-23 zakazujący zawracania powinien być odpowiedzią na związane z tym wątpliwości. Tak jednak nie jest, ponieważ jego brak nie zawsze oznacza, że możemy zawrócić. Wszystko przez podwójne znaczenia części znaków drogowych, dlatego wyjaśniamy niejasności oraz podpowiadamy, kiedy zawracanie na skrzyżowaniu będzie poprawne, a kiedy będzie wiązało się z mandatem oraz punktami karnymi.

Kiedy można zawracać na skrzyżowaniu?

Zawracanie na skrzyżowaniu może mieć miejsce tam, gdzie na znakach poziomych lub pionowych minimum jedna strzałka na lewym pasie wskazuje skręt w lewo. Na jakich skrzyżowaniach można zawracać? Jeśli z lewego skrajnego pasa ruchu można jechać w lewo, to dopuszczalne jest także zawracanie, jednak pod warunkiem, że przed skrzyżowaniem nie znajdują się znaki zakazu i nakazu.

Kiedy można zawracać na skrzyżowaniu? Obok zwrócenia uwagi na znaki nakazu oraz zakazu, liczy się również sygnalizacja świetlna. Należy również zwracać uwagę na linie ciągłe w obrębie skrzyżowania. Zawracanie na skrzyżowaniu jest zabronione przy znaku B-23. Ten widoczny na zdjęciu powyżej oznacza, że zawracania na najbliższym skrzyżowaniu wiąże się z mandatem i punktami karnymi.

Reklama

Zawracanie na skrzyżowaniu z sygnalizacją

W teorii zawracanie na skrzyżowaniu z sygnalizacją powinno być proste. Takie jednak nie jest. Oczywiście problemu nie stwarza sytuacja, kiedy na lewym pasie widniej strzałka kierunkowa w lewo P-8b. Zielona sygnalizacja oznacza, że możemy ruszyć i skręcić w lewo lub możemy zawrócić na skrzyżowaniu

Czy można zawrócić na zielonej strzałce w lewo? Jeżeli dojeżdżamy do skrzyżowania i zauważamy sygnalizator kierunkowy S-3, możemy tylko i wyłącznie skręcić w lewo. To najczęściej popełniany błąd przez kierowców. Zawracanie na skrzyżowaniu z sygnalizacją S-3 jest niedozwolone. To często prowadzi do kolizji z pojazdami skręcającymi na skrzyżowaniu w prawo, wykonującymi skręt warunkowy na zielonej strzałce, co prezentuje poniższe zdjęcie.

Zawracanie na skrzyżowaniu z sygnalizacją S-3 jest możliwe, gdy sygnalizator ma podwójną strzałkę. Jedna z nich informuje o możliwości skrętu w lewo, druga o możliwości zawracania. Z kolei w sytuacji, kiedy na światłach nie ma sygnalizacji kierunkowej, ale na jezdni widnieje znak poziomy P-8c, czyli strzałka kierunkowa do zawracania, nie możemy skręcić w lewo, ale tylko i wyłącznie zawrócić.

Kiedy nie można zawracać na skrzyżowaniu?

Zawracanie na skrzyżowaniu nie jest możliwe, kiedy na tym widzimy znak B-21, czyli zakaz skrętu w lewo. Pomimo że informuje o skręcaniu, pełni jednocześnie informację o zakazie zawracania. Warto o tym pamiętać, bo znak B-21 jest często ignorowany przez kierowców, którzy łamią przepisy i zawracają. 

Znak B-21 obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu, a jeśli jest umieszczony w obrębie skrzyżowania, dotyczy najbliższej drogi. Obowiązujący w Polsce ruch prawostronny oznacza, że do zawracania konieczne jest wykonanie skrętu w lewo. Stąd w przypadku tego znaku mamy do czynienia z podwójnym zakazem.

Zawracanie na strzałce w lewo

Znak P-8b jest prosty i, najprościej ujmując, służy kierunkowego skręcania. Niemniej jednak w przypadku zawracania na strzałce w lewo Kodeks drogowy stwierdza, że jednocześnie oznacza to także zezwolenie na zawracanie. Jak wspomnieliśmy wyżej, jest to oczywiście możliwe pod warunkiem, że na skrzyżowaniu nie ma znaku pionowe B-23 lub kierunkowego sygnalizatora S-3

Gdzie nie można zawracać? Taryfikator mandatów

Prawo o ruchu drogowym jasno określa miejsca, w który zawracanie jest surowo zabronione. Takich manewrów nie wolno robić w tunelach, na mostach, na wiaduktach, na autostradach, na drogach ekspresowych z wyjątkiem specjalnie wyznaczonych do tego miejsc oraz na drogach jednokierunkowych.

Ile wynosi mandat za zawracanie w niedozwolonym miejscu? Za złamanie zakazu i zawracanie w miejscu niedozwolonym taryfikator mandatów przewiduje karę w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. To jednak nie koniec, bo jeżeli manewr zawracania spowodował zagrożenie, kara może wzrosnąć do 400 zł.

CZYTAJ TAKŻE:

GDDKiA bierze się za odwieczny problem polskich dróg. Będzie ciąć znaki

Pułapka znaku B-33. Kierowcy wiedzą, co oznacza, a i tak tracą prawo jazdy

Uwaga na czerwony "X". Jak go nie zauważysz, stracisz prawo jazdy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe | skrzyżowania | zawracanie na skrzyżowaniu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy