Po której stronie jest wlew paliwa? Nie musisz wysiadać, by to sprawdzić
W czasie wizyty na stacji paliw posiadacze kilku samochodów lub jeżdżący pożyczonym autem mogą mieć pewien problem – nie pamiętają, po której stronie znajduje się wlew paliwa. Nie wszyscy wiedzą, że można to sprawdzić w bardzo prosty sposób. Bez wysiadania z samochodu.
Osoby posiadające kilka aut lub jeżdżące pożyczonym samochodem w czasie wizyty na stacji paliw mogą mieć dylemat dotyczący tego, po której stronie znajduje się wlew paliwa. Metody, jak to zweryfikować są różne. Zdarzają się przypadki, kiedy kierowca podjeżdżający pod dystrybutor uchyla drzwi i mocno się wychyla.
W starszych samochodach można było kierować się zasadą zakładającą, że w autach produkowanych w Japonii wlew znajdował się po lewej stronie. W samochodach europejskich wlewu należało szukać z kolei po prawej stronie. Z czasem jednak ta zasada przestała pokrywać się z rzeczywistością.
Oczywiście, czasem to, po której stronie dystrybutora staniemy, nie ma większego znaczenia, ponieważ przewody pistoletów są na tyle długie, że możemy nimi dosięgnąć do wlewu znajdującego się po drugiej stronie auta. Mało tego, nie brakuje kierowców, którzy robią to świadomie i unikają w ten sposób stania w kolejkach. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie wiąże się z nierówną walką w czasie której ryzykujemy ubrudzenie się i uszkodzenie lakieru na nadwoziu.
Na szczęście producenci aut znaleźli rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy wychylać się przez drzwi czy tankować stojąc z niewłaściwej strony dystrybutora. W nowszych autach podpowiedź znajdziemy na desce rozdzielczej, a dokładniej przy ikonce rezerwy.
Stronę, po której znajduje się wlew, symbolizował przewód od pistoletu umieszczony na obrazku. Jeśli znajdował się po lewej stronie - po lewej stronie powinniśmy również szukać wlewu. Z czasem pojawiło się jeszcze bardziej wymowne oznaczenie - przy ikonce pojawił się trójkąt, który pokazuje właściwą stronę auta.