Jak płacić mniej za paliwo? Poradnik oszczędnej jazdy
Wysokie ceny paliw powodują, że kierowcy coraz częściej poszukują sposobów na oszczędniejszą jazdę. Sprawdzamy, jakie rozwiązania warto stosować podczas codziennej jazdy, żeby jak najrzadziej odwiedzać stację benzynowa.
Szalejąca inflacja oraz wysokie ceny paliwa to efekt obecnej sytuacji geopolitycznej. Niestety, nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja w najbliższym czasie mogła poprawić się na lepsze. Dlatego warto sięgnąć po stare i sprawdzone metody na oszczędzanie paliwa podczas jazdy.
Jednak zanim postanowimy stosować techniki jazdy, które zmniejszą zużycie paliwa, trzeba zadbać o odpowiedni stan pojazdu. Regularna wymiana olejów i filtrów, a także sprawdzenie stanu świec zapłonowych lub żarowych, pomoże w walce ze zmniejszaniem zużycia paliwa.
Kluczowy jest również stan ogumienia. Wielu kierowców bagatelizuję tę kwestię, ale ma ona bezpośredni wpływ na zużycie paliwa. Właściwe ciśnienie w oponach oraz właściwa geometria podwozia mogą się przełożyć nawet na kilkuprocentowe oszczędności w zużyciu paliwa. Nie mówiąc już o zmniejszeniu zużycia bieżnika w oponach.
Żeby skutecznie zmniejszyć zużycie paliwa podczas jazdy, warto wyrobić sobie odpowiednie nawyki. Nie są trudne w stosowaniu, a do tego zamykają się w kilku najważniejszych punktach.
Wbrew pozorom delikatne przyspieszanie samochodem to nie tylko strata czasu, ale również energii. Podczas ruszania należy mocniej wcisnąć gaz (nawet do ¾ pełnego zakresu) i ruszać dynamicznie. Kolejną kluczowa sprawą jest unikanie obrotów silnika powyżej 2,5-3,5 tys. obr./min, ale podczas zmiany biegów nie jest wskazane zbyt mocne obciążanie silnika niskimi obrotami ze względu na wpływ na trwałość niektórych podzespołów (np. koło dwumasowe).
Po ruszeniu kierowca powinien pamiętać o konieczności jazdy na możliwie wysokim biegu, ale w zakresie obrotów, który nie będzie powodować zbyt dużych wibracji silnika oraz granicy, poniżej której silnik zgaśnie.
Żeby jazda była najbardziej efektywna, kluczowa jest taktyka. Kierowca powinien maksymalnie skupić się na obserwacji innych uczestników drogowego, żeby poruszać się płynnie ze stałą prędkością, przewidywać sytuacje na drodze i odpowiednio reagować poprzez wytracanie prędkości lub zmianę pasa ruchu. Najmniej wskazane jest wytracanie prędkości poprzez gwałtowne hamowanie.
Jeśli sytuacja zmusi kierowcę do zmniejszenia prędkości, najlepiej wykorzystać do technikę hamowania silnikiem. Po pierwsze pozwala zmniejszyć zużycie paliwa oraz zapewnia bezpieczeństwo jazdy. Metodę można stosować podczas zbliżania się do skrzyżowań, sygnalizacji świetlnej lub podczas zjeżdżania ze wzniesień.
Wystarczy zdjąć prawą nogę z pedału gazu i redukować przełożenia w miarę wytracania prędkości aż do zatrzymania. Hamowanie silnikiem ogranicza zużycie paliwa, ponieważ w momencie wytracania prędkości dopływ paliwa zostaje odcięty, a samochód toczy się malejącą siłą rozpędu. Kolejnym plusem stosowania tej techniki jest zmniejszanie obciążenia układu hamulcowego - klocków i tarcz.
***