W Polsce zniknęło 8,1 mln pojazdów! Gdzie one są?

Jaki jest średni wiek samochodu w Polsce? Ile tzw. "martwych dusz" zaśmieca Centralną Bazę Pojazdów, czy jaka liczba zarejestrowanych w naszym kraju samochodów zasilana jest LPG?

Niektóre wraki dogorywają na parkingach, z innych zostały szczątki po lasach. Jeszcze inne zostały rozebrane na części. W sumie to 8 mln aut
Niektóre wraki dogorywają na parkingach, z innych zostały szczątki po lasach. Jeszcze inne zostały rozebrane na części. W sumie to 8 mln autPiotr KamionkaReporter

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w opublikowanym właśnie przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego raporcie "Branża Motoryzacyjna 2020/2021". To prawdziwa kopalnia wiedzy dotyczącej szeroko pojętej  polskiej motoryzacji, w najszerszym znaczeniu tego słowa.

Opracowanie PZPM powstaje na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz Działu Analiz i Statystyki Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Jakie informacje powinny szczególnie zainteresować zmotoryzowanych?

Warto chociażby uściślić kwestię liczby pojazdów poruszających się po naszych drogach. Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce zarejestrowanych jest blisko 31,4 mln pojazdów. Te szacunki obejmują jednak wszystkie rekordy figurujące w CEP (wliczając w to tzw. "martwe dusze") i mocno rozmijają się z rzeczywistością...

W 2017 roku, m.in. na skutek wcześniejszych wniosków PZPM o urealnienie parku pojazdów, Ministerstwo Cyfryzacji (sprawuje nadzór nad CEPiK - przyp. red.) wprowadziło definicję "pojazdów zarchiwizowanych". Do tej grupy zaliczono pojazdy, które mają więcej niż 10 lat (licząc od daty pierwszej rejestracji) i nie były aktualizowane w bazach CEP (np. przegląd techniczny, zmiana właściciela itd.) w ciągu ostatnich sześciu lat, pod warunkiem, że nie są to pojazdy zabytkowe. Zdecydowana większość z tych pojazdów nie jest faktycznie użytkowanych na drogach i - z dużą dozą prawdopodobieństwa - stwierdzić można, że istnieje obecnie wyłącznie "na papierze".

Z danych PZPM wynika, że liczba "zarchiwizowanych" pojazdów samochodowych sięgnęła na koniec 2019 roku ponad 8,1 mln sztuk. Do tej grupy zaliczono m.in. niemal 6,1 mln aut osobowych, ponad milion samochodów ciężarowych (z wyłączeniem ciągników samochodowych) i 610 tys. motocykli.

INTERIA.PL

Według danych aktualizowanych, liczba pojazdów silnikowych zarejestrowanych w Polsce w 2019 roku wynosiła... 23 878 800 sztuk. Najliczniejszą grupę stanowiły rzecz jasna samochody osobowe. Na koniec 2019 roku po naszych drogach faktycznie poruszało się  ponad 18,3 mln zarejestrowanych w Polsce aut.

Średni wiek samochodu osobowego w 2019 roku (w części aktualizowanej) wynosił 14,1 roku (o 0,2 roku więcej niż w 2018 roku), natomiast mediana sięgała piętnastu lat (o rok więcej w stosunku do wcześniejszego roku).

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas