Reklama

Najszybsze drogowe auto świata?

Chociaż firma Ariel sprzedaje model atom zaledwie od kilku lat, samochód już stał się jedną z ikon współczesnej motoryzacji.

Bezkompromisowy, otwarty bolid, którego projektanci mieli najwyraźniej słabość do ekshibicjonizmu, rozpala serca fanów sportowych aut na całym świecie.

Reklama

O atomie można mówić w samych superlatywach, ale nie sposób nie zauważyć, że samochód ma jednak pewne braki. Zaliczyć można do nich m.in.: dach, panele karoserii czy wycieraczki. Natomiast ostatnią rzeczą, której mu brakuje jest moc. A jednak to tę właśnie kwestię Brytyjczycy postanowili poprawić...

Firma kończy prace nad wzmocnioną wersją swojego bolidu. Przypominamy, że ważący zaledwie 465 kg samochód napędzany jest dwulitrowym silnikiem z hondy type R, który w zależności od wersji (doładowanej lub nie) osiąga od 250 do 300 KM. Dzięki temu auto przyspieszał do 100 km w czasie poniżej 3 sekund i osiąga prędkość maksymalną 225 km/h. Nie wszystkim to jedna wystarczało.

Dlatego właśnie Anglicy zdecydowali się wyposażyć atoma w silnik V8! Nowa jednostka napędowa zbudowana została przez amerykańską firmę Hartley. 3,0-litrowy, 32-zaworowy silnik powstał z połączenia dwóch motocyklowych jednostek produkcji Suzuki. Jednostka potrafi rozkręcić się do prędkości obrotowej 16 500 obr./min!

Samochód oferowany będzie klientom w dwóch wersjach - drogowej i wyścigowej. Ta pierwsza rozwijać ma 475 KM, druga - równe 500 KM. Stosunek mocy do masy wynosi więc około 900 KM na tonę. Oczywiście wzrost mocy nie przełoży się znacząco na osiągane przez samochód przyspieszenia. Brytyjczycy zapewniają jednak, że sprint do 100 km/h zajmować ma około 2,3 s. Zdecydowanie wzrośnie za to prędkość maksymalna. Drogowa wersja rozwijać ma około 270 km/h, samochód w specyfikacji wyścigowej - 320 km/h.

Atom V8 trafi do sprzedaży w początku przyszłego roku. Producent zaznacza, że powstanie jedynie 25 sztuk auta w tej wersji. Każdą z nich wyceniono na 150 tys. funtów.

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów oraz już niebawem... samochód na weekend z pełnym bakiem! Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: firma | atom | auto

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje