Rynek paliw

Jedziesz na Wielkanoc? Sprawdź, ile zapłacisz za paliwo

Na przełomie marca i kwietnia detaliczne ceny paliw w Polsce wyhamowały ze zwyżkami, co więcej na wielu stacjach ich właściciele zdecydowali nawet o wprowadzeniu niewielkich obniżek. W okresie poprzedzającym Wielkanoc bez względu na rodzaj paliwa (benzyna 95 czy diesel) tankując trzeba będzie wydać ok. 4-60-4,72 zł/l.

W polskich rafineriach niewielkie zmiany cen

W ostatnim tygodniu marca 2015 r. mieliśmy do czynienia z relatywnie niewielkimi zmianami cen hurtowych, choć PKN Orlen i Grupa Lotos nowe cenniki ogłaszały sześciokrotnie. W przypadku benzyn rafinerie w porównaniu z minionym piątkiem podniosły ceny o niespełna 50 zł, spadły natomiast, w porównaniu z ubiegłym tygodniem, średnie ceny oleju napędowego i grzewczego (odpowiednio o 32 i 26 zł). Dziś średnio w PKN Orlen i Grupie Lotos 1000 litrów diesla kosztuje 3576,20 zł netto (100 zł mniej, niż tegoroczne maksimum), najpopularniejsza benzyna bezołowiowa 95, kosztuje aktualnie w sprzedaży hurtowej 3750,20  zł netto, czyli niespełna 5 zł mniej, niż wynosi jej tegoroczny rekord cenowy.

Od trzech tygodni obserwujemy na hurtowym rynku paliw powolny, acz systematyczny powrót do takiej relacji cen benzyny i diesla, kiedy to paliwo do silników wysokoprężnych kosztuje mniej, niż popularna "95". Zjawisko to na razie nie znajduje odzwierciedlenia na stacjach paliw ze względu na bardzo niskie marże na benzynie, jednak najbliższe dni powinny przynosić wyrównywanie się cen paliw, a potem odwrócenie relacji oleju napędowego do benzyny na korzyść tego pierwszego.

Jeśli ktoś z kierowców obawia się powrotu cen paliw powyżej poziomu 5 zł/l to e-petrol.pl uspokaja. Z analiz wynika, że obecnie ceny paliw w hurcie są niższe w porównaniu z ubiegłym rokiem o 460-560 zł/1000l, a na stacjach za benzynę czy diesel płacimy 67-66 groszy na litrze mniej. Oznacza to, że na każdym pełnym (50l) baku paliwa w kieszeni zostaje nam ponad 30 zł.

Reklama

Ceny paliw na stacjach będą się wyrównywać

W najbliższych dniach w przypadku tankowania benzyny 95 kierowcy powinni spodziewać się cen z przedziału 4,62-4,72 zł/l, ceny litra oleju napędowego, oczywiście w zależności od typu stacji i regionu, powinny mieścić się w przedziale ok. 4,60-4,70 zł. Tradycyjnie już najmniej emocji podczas płacenia za paliwo czeka kierowców tankujących autogaz - obowiązująca w na przełomie marca i kwietnia 2015 r. średnia cena LPG powinna zawierać się w przedziale 1,88-1,97 zł/l.

Naturalnie należy pamiętać o tym, że na niektórych stacjach w Polsce będą występować ceny, które nie będą mieścić się w podanych przez e-petrol.pl przedziałach, szczególnie na obiektach prowadzących dość agresywną politykę sprzedażową. Mowa tutaj przede wszystkim o stacjach przymarketowych, które w okresie poprzedzającym Święta Wielkanocne, będą chciały niskimi cenami paliw przyciągnąć klientów do sklepów na większe zakupy.

Jemen niepokoi rynek naftowy

Ostatnie dni na rynku światowym upływają głównie pod znakiem niepokojów związanych z nalotami na Jemen prowadzonymi przez Arabię Saudyjską i jej koalicjantów. Chodzi o powstrzymanie szyickiej rebelii, która mogłaby zmienić sytuację polityczną w tym kraju. Póki co można powiedzieć, że nerwowa reakcja rynków jest nieco "na wyrost" - zbliżenie do 60 dolarów za baryłkę może być jedynie chwilowe, bowiem okazuje się, że ewentualne pole nacisku Jemenu na tranzyt ropy przez cieśninę Bab El-Mandab może zostać ominięte, a tym samym realnej groźby dla stanu rynku surowcowego nie ma.

(e-petrol.pl)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy