Z ciężarówki spadł ładunek

Samochód umożliwia szybkie i wygodne przewiezienie ładunku. Pamiętajmy jednak, że są granice, których kierowca przekroczyć nie może. Prawidłowe wykonanie załadunku i jego zabezpieczenie stanowi podstawę bezpiecznego transportu.

article cover
Informacja prasowa (moto)

Przekonał się o tym kierowca ciężarówki, który spowodował zagrożenie na drodze. Z jego samochodu nagle część ładunku spadła wprost pod koła jadącego za ciężarówką innego auta, zmuszając jego kierowcę do nagłego, niebezpiecznego hamowania.

Całą sytuację zarejestrował nieoznakowany radiowóz policjantów ruchu drogowego.

Z ciężarówki spadły śmieciPolicja

Przepisy bardzo dokładnie regulują zasady przewożenia ładunków. Naczelną zasadą jest to, że ładunek nie może spowodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub ładowności pojazdu. Z pewnością ładunek nie powinien też zmieniać położenia, jak wydarzyło się to w przedstawionej powyżej sytuacji ani wywoływać nadmiernego hałasu. Do kierowcy należy odpowiednie zabezpieczenie ładunku (np. pasy, plandeki, itp).

Niedopuszczalny jest również przewóz śmieci czy materiałów sypkich, które są nieodpowiednio zabezpieczone. Należy także pamiętać, że wszelkie urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa ładunku powinny być chronione przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy. Wszystkie te przepisy, zasady oraz regulacje zawarte są w dziale dot. warunków używania pojazdów w ruchu drogowym (art. 61 Ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Nagłe przemieszczenie się ładunku i wypadnięcie z auta może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu innych jego użytkowników. Tym razem, w zdarzeniu zarejestrowanym przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, kierowca innego auta, zmuszony do nagłego hamowania, zdołał opanować prowadzony przez niego samochód, ale w innym przypadku zaskoczony kierowca może nie mieć tyle szczęścia.

Kierowca ciężarówki, za wykroczenie, które popełnił został ukarany mandatem.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas