Polskie drogi

Udany pościg za piratem. Uciekał nawet 250 km/h

Policjanci z grupy SPEED zatrzymali po pościgu kierowcę, który nie nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Młody człowiek uciekał z prędkością do 250 km/h, a po drodze popełnił 30 różnych wykroczeń.

Do zdarzenia doszło na drodze ekspresowej numer 3 w woj. lubuskim. Policjanci działający w grupie SPEED zajmującej się zwalczaniem piractwa drogowego i eliminowaniem z dróg zagrożeń, podjęli próbę zatrzymania kierowcy Audi. Mężczyzna nie podporządkował się dawanym mu sygnałom i rozpoczął ucieczkę. Stwarzał przy tym zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego oraz popełniał kolejne wykroczenia - m.in. jechał z prędkością do 250 km/h i wielokrotnie wyprzedzał samochody z prawej strony, po pasie awaryjnym.

W pewnym momencie kierujący zjechał z drogi ekspresowej w kierunku Świebodzina, a następnie kontynuował ucieczkę jadąc drogą krajową nr 3, gdzie także znacznie przekraczał prędkość, osiągając nawet 200 km/h. Wyprzedzał przy tym inne pojazdy, zmuszając kierujących jadących z naprzeciwka do zjechania na pas awaryjny. 

Reklama

W pewnym momencie, próbując wyprzedzić jeden z pojazdów w miejscu, gdzie obowiązywał zakaz wyprzedzania, z trudem opanował pojazd. Próbując uniknąć zderzenia z wysepką, wpadł w poślizg, ale w ostatniej chwili udało mu odzyskać panowanie. Kierujący nie zwolnił nawet wjeżdżając do miejscowości, przejeżdżając przez Rosin poruszał się z prędkością 190 km/h. Z kolei w miejscowości Kalsk spowodował zagrożenie bezpieczeństwa wyprzedzając poprzedzające go samochody na zakręcie oraz skrzyżowaniu, zmuszając nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd do ucieczki z jezdni. Mężczyzna wyprzedzał również na zakrętach i przejściach dla pieszych, podobnie zresztą, jak ścigający go nieoznakowany radiowóz.

Na wysokości stacji paliw w miejscowości Brzezie nie zatrzymał się do kontroli umundurowanym policjantom w radiowozie oznakowanym i dalej jechał w kierunku Sulechowa. 

Uciekając, w pewnym momencie zjechał na boczną ulicę i wkrótce zakończył podróż, porzucając samochód na polnej drodze. Gdy policjanci dojechali na miejsce, zastali tam świadków, którzy wskazali drogę ucieczki kierowcy Audi. Okazało się również, że w samochodzie pozostała 18-letni pasażerka. 

Wezwani do pomocy kolejni policjanci ruchu drogowego odnaleźli uciekiniera. Zatrzymany mężczyzna to 20-letni mieszkaniec Żar. Po sprawdzeniu okazało się, że uciekał, ponieważ ma zakaz prowadzenia pojazdów, a przede wszystkim jest poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową w Żarach, we Wrocławiu i Lesku.

Mężczyzna odpowie za niezatrzymanie się do kontroli, naruszenie sądowego zakazu oraz popełnienie wielu wykroczeń - policjanci naliczyli ich w sumie ponad 30. Według kodeksu karnego przestępstwa jakich dopuścił się mężczyzna, zagrożone są karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Osobne postępowanie zostanie wszczęte w związku z wykroczeniami, które popełnił podczas próby ucieczki.

INTERIA.PL/Policja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy