Polskie drogi

Dofinansowanie dla świętokrzyskiego na budowę dróg

Niemal 41 mln zł wykorzysta w 2016 r. woj. świętokrzyskie na dofinansowanie budowy lub remont dróg gminnych i lokalnych w ramach rządowego „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”. Pozwoli to na odnowienie 115 km tras regionu.

W czwartek, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podpisała z przedstawicielami dziewięciu samorządów pierwsze umowy na dotacje programu.

Jak poinformowały służby prasowe wojewody, w ramach naboru programu na 2016 r. wpłynęło 81 wniosków - 60 dotyczyło dróg gminnych, a 21 - dróg powiatowych. Po ocenie formalnej odrzucono sześć projektów. Komisja powołana przez wojewodę oceniła 75 zadań, w których wnioskowano o dofinansowanie inwestycji na kwotę ponad 71 mln zł.

Województwo świętokrzyskie otrzymało z rządowego programu ponad 40 mln 800 tys. zł dotacji, co pozwoli na modernizację ok. 115 km dróg. W pierwszej kolejności wsparcie otrzymały 32 zadania - 12 na drogach powiatowych i 20 na gminnych. Szacuje się, że oszczędności po przetargach związanych z inwestycjami, pozwolą na dofinansowanie kolejnych 24 projektów.

Reklama

Maksymalna kwota wsparcia na jedno zadanie to 3 mln zł. Dotacja z budżetu państwa wynosi nie więcej, niż połowę kosztów kwalifikowanych projektu. Pozostałą część dokładają samorządy. O największe dofinansowanie inwestycji drogowych wnioskowały gminy Starachowice i Jędrzejów oraz powiat włoszczowski.

Dotacja dla Starachowic pozwoli na przebudowę trzech ulic osiedla Lubianka: Południowej, Żytniej i Majora "Nurta". Koszt przedsięwzięcia to ponad 3 mln zł, a dofinansowanie - ponad 1,5 mln zł. "Ta przebudowa jest ważna nie tylko dla mieszkańców osiedla, ale także dla osób przyjeżdżających do Starachowic, w celach rekreacyjnych nad znajdujący się tu zalew. To są drogi dojazdowe do zbiornika wodnego. Inwestycja jest też kluczem do remontów kolejnych tras na tym osiedlu - pozwoli na wykonie kanalizacji deszczowej, której teraz tu praktycznie w ogóle nie ma" - powiedział PAP prezydent Starachowic, Marek Materek.

Samorząd Końskich za niemal 800 tys. zł przebudują ulicę Wojska Polskiego i jej skrzyżowania z ulicą Warszawską (rządowa dotacja to połowa inwestycji). W opinii burmistrza miasta Krzysztofa Obratańskiego, inwestycja razem z realizowaną przez władze powiatu koneckiego przebudową ulicy Armii Krajowej, stworzy "nową jakość" w systemie komunikacyjnym północnej części Końskich.

"Fantastyczne w tym roku jest to, że ceny robót drogowych utrzymują się na bardzo niskim poziomie, co przypuszczam związane jest jeszcze z małą popularnością programów wsparcia na budownictwo drogowe i niskimi cenami materiałów, głównie pochodnych ropy naftowej. Kosztorys inwestorski na tę drogę wynosił 1,5 mln zł, a okazało się, że znaleźliśmy wykonawcę, który zdecydował się ją wybudować za połowę tej kwoty. Mam nadzieję, że w związku  z takimi oszczędnościami wystarczy pieniędzy także na nasz drugi projekt, czyli przebudowę ulicy wjazdowej w Sielpi" - dodał burmistrz.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy