Polskie drogi

16-latka za kierownicą lexusa. Miała wypadek

Chociaż dziewczyna nie zawiniła w tej sprawie, to poniesie konsekwencje kierowania bez posiadania odpowiednich uprawnień.

10 maja około godziny 15 na skrzyżowaniu w Łodzi doszło do kolizji. Policjanci łódzkiej drogówki którzy przyjechali na miejsce, ustalili że 45-letni kierujący renault, jadąc ul. Wólczańską, wjechał na skrzyżowanie z ul. Struga przy wyświetlanym czerwonym świetle dla jego kierunku ruchu i doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącym lexusem.

Okazało się jednak, że lexusem kierowała 16-letnia dziewczyna, która podróżowała swoim autem wraz z 54-letnią mamą. Policjanci ustalili, że dwa tygodnie wcześniej 16-latka zdobyła uprawnienia kat. B1, których nie odebrała jeszcze z Wydziału Komunikacji. Kierowała samochodem osobowym za pozwoleniem i pod opieką mamy.

Reklama

Za spowodowanie kolizji mundurowi ukarali 500-złotowym mandatem kierującego renault. Ukarana została także 54-letnia pasażerka lexusa. Za udostępnienie i dopuszczenie do kierowania pojazdem osoby nieposiadającej stosownych uprawnień, policjanci nałożyli na kobietę 300 złotych mandatu. Nie uniknie też kary 16-latka, która za kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień stanie przed sądem rodzinnym.

Policjanci przypominają też, że kategoria B1 uprawnia do kierowania tzw. czterokołowcem, czyli pojazdem samochodowym przeznaczonym do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza: w przypadku przewozu rzeczy 550 kg, w przypadku przewozu osób 400 kg. Uprawnienia w tej kategorii można zdobyć w wieku 16 lat, ale nie później niż przed ukończeniem 18 roku życia.

Policja/Interia.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy