Ranking 5 marek, które kochają polscy złodzieje. To te auta giną najczęściej
Statystyki policji dają jasno do zrozumienia, że problem kradzieży samochodów nie jest już tak poważny jak kilkadziesiąt lat temu. Jednakże nie oznacza to, że złodzieje aut znaleźli sobie nowe hobby. Każdego roku w Polsce ginie kilka tysięcy samochodów różnych marek i segmentów. Jakie samochody kochają złodzieje? Od lat trend się nie zmienia.
Kiedyś złodziej potrzebował dobrych narzędzi i odrobiny specjalistycznej wiedzy, dziś wystarczy mu elektroniczna zabawka i sygnał z kluczyka. Na przestrzeni ostatniej dekady, a nawet dwóch, w kwestii kradzieży samochodów sporo się zmieniło. Przede wszystkim zmieniły się trendy i sposoby, ale co najważniejsze dla obywateli - ze statystyk instytutu SAMAR wynika, że ginie ich coraz mniej.
Jak się bowiem okazuje, w 2023 roku wyrejestrowanych z powodu kradzieży zostało w Polsce 5646 pojazdów osobowych oraz ciężarowych o DMC do 6 ton. Na tle ogółu samochodów w kraju, który liczy ponad 22 mln, to zaledwie kropla w morzu. Względem lat poprzednich to również niższy wynik - dziennie ginęło ok. 15 aut.
A jak było 20 lat temu? W 2005 roku z polskich ulic i garaży skradziono ponad 45 tys. aut. Rekordowy był 1999 rok, kiedy w ciągu roku “zginęło" 71,5 tys. samochodów. Wówczas każdego dnia kradziono blisko 200 pojazdów.
Z malejącej liczby kradzieży na pewno ucieszą się właściciele aut w całej Polsce, o ile nie mieszkają na terenie Mazowsza i nie jeżdżą Toyotą. Z najnowszych raportów wynika bowiem, że to właśnie te osoby są najbardziej zagrożone na utratę swojego samochodu. W 2023 roku w woj. mazowieckim z powodu kradzieży wyrejestrowano 2353 auta osobowe i dostawcze, co oznacza, że 4 na 10 samochodów w Polsce “zginęło" w okolicach Warszawy.
Trzeba jednak przy tym zaznaczyć, że to właśnie w stolicy mieszczą się banki oraz inne instytucje finansowe, udzielające kredytów, leasingów czy wynajmów długoterminowych. W efekcie więc wiele samochodów rejestrowanych jest właśnie w Warszawie i zalicza się je do statystyk - nawet jeśli realnie jeżdżą one w innych rejonach Polski.
Poza woj. mazowieckim w czołówce niebezpiecznych regionów figurują; dolnośląskie (537 wyrejestrowanych aut), śląskie (444 wyrejestrowanych aut) i wielkopolskie (444 wyrejestrowanych aut). Po drugiej stronie tabeli, wśród najbezpieczniejszych województw znalazły się z kolei: opolskie (50 skradzionych pojazdów), świętokrzyskie (58 skradzionych pojazdów), podlaskie (70 pojazdów).
Najbardziej narażeni na utratę pojazdu w ostatnich latach byli posiadacze samochodów marki Toyota. Trzeci raz z rzędu japońska marka zajęła podium na listach popularności wśród amatorów cudzej własności. Z powodu kradzieży w 2023 roku wyrejestrowano w Polsce aż 869 aut marki Toyota, z czego ponad 3/4 z nich - dokładnie 655 sztuk - wyrejestrowanych zostało w Warszawie. Zagrożeni mogą się czuć także kierowcy Audi (472 sztuk), Volkswagenów (398 sztuk), BMW (383 sztuk) oraz Mercedesów (328 sztuk).
To najchętniej kradzione samochody w 2023 roku:
- Toyota Corolla - 247 sztuk,
- Toyota RAV4 - 189 sztuk,
- Hyundai Tucson - 152 sztuk,
- Fiat Ducato - 148 sztuk,
- Kia Sportage - 113 sztuk,
- Renault Master - 110 sztuk,
- Toyota Yaris - 101 sztuk,
- Toyota C-HR - 101 sztuk,
- Toyota Camry - 96 sztuk,
- Audi A4 - 95 sztuk.