Rajd Dakar 2023 wystartował. Znamy wyniki prologu

Od prologu nad Morzem Czerwonym w Arabii Saudyjskiej, rozpoczęła się 45. edycja Rajdu Dakar. Odcinek miał długość 13 km, więc był głównie okazją do zaprezentowania się załóg. Pierwszy etap, mający ponad 600 km długości, rozpocznie się już 1 stycznia 2023 roku.

Najszybsi kierowcy prologu Rajdu Dakar 2023

W przyciągającej największą uwagę fanów motorsportu kategorii samochodów najszybszy był jadący Audi RS Q e-tron E2 (napędzanym dwoma silnikami elektrycznymi, zasilanymi energią generowaną przez silnik spalinowy) Szwed Mattias Ekstroem, który o sekundę wyprzedził dziewięciokrotnego rajdowego mistrza świata Francuza Sebastiena Loeba (Hunter) oraz o 11 kolegę z zespołu Audi, 14-krotnego zwycięzcę Dakaru Francuza Stephane'a Peterhansela.

Najszybszy wśród motocyklistów był Australijczyk Toby Price (KTM), a 31. Maciej Giemza (Husqvarna) stracił do niego pół minuty.

Reklama

W klasie lekkich pojazdów SSV (UTV) w ścisłej czołówce zameldowała się rodzina Goczałów. Najwyżej, na czwartej pozycji sklasyfikowany został najmłodszy z nich, 18-letni Eryk, który stając na starcie prologu stał się najmłodszym kierowcą uczestniczącym w Dakarze. Taki sam czas uzyskał Michał Goczał, a o trzy sekundy wolniejszy okazał się ojciec Eryka i brat Michała - Marek (wszyscy Can-Am Mavericks). Wygrał Litwin Rokas Baciuska z fabrycznego teamu Can-Am. Nad Erykiem i Michałem Goczałami miał osiem sekund przewagi.

Ósmy rezultat w rywalizacji quadów uzyskał trzeci w ubiegłorocznej edycji Dakaru Kamil Wiśniewski (Yamaha). Do najszybszego przed rokiem Francuza Alexandre'a Giroud (Yamaha) stracił 16 sekund.

W kategorii ciężarówek najlepsza okazała się czeska załoga Martina Macika w Iveco.

Wyniki Polaków po prologu Rajdu Dakar 2023

Jakub Przygoński (Mini) uzyskał ósmy czas, o 16 sekund gorszy od zwycięzcy. "Płaski odcinek, bez wzniesień i kamieni, miał w sobie coś z WRC. Szybki i dynamiczny jak nasz samochód, który bardzo dobrze się spisał" - napisał na facebooku kierowca Orlen Teamu.

Na odległym miejscu, ze stratą 1.40, sklasyfikowana została Magdalena Zając (Toyota), której pilotem jest doświadczony w dakarowych zmaganiach Jacek Czachor.

Pierwszy etap Dakaru 2023 już 1 stycznia

W niedzielę w Dakarze rozpocznie się prawdziwe ściganie. Pierwszy etap ze startem i metą w Sea Camp będzie liczył 602,56 km, w tym odcinek specjalny to 367 km. Zakończenie rajdu 15 stycznia w Dammam nad Zatoką Perską.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rajd Dakar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy