Stoję na pasie do skrętu, więc wiadomo, że skręcę. To muszę migać?

Kierunkowskaz nie służy wyłącznie do sygnalizacji zmiany pasa oraz zamiaru skrętu na skrzyżowaniu. Sprawdzamy, czy trzeba włączać kierunkowskaz poruszając się po pasie do skrętu. Wielu kierowców ma z tym poważny problem.

Znaczna część kierowców poruszających się po polskich drogach ma duży problem z prawidłowym używaniem kierunkowskazów. Dlatego warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami, żeby uniknąć potencjalnego mandatu.

Używanie kierunkowskazów a przepisy

Stojąc na pasie do skrętu, który jasno sygnalizuje, w którym kierunku zamierzamy pojechać, korzystanie z kierunkowskazu jest również obowiązkowe. Dzięki temu można uniknąć wiele nieporozumień. W tej kwestii zasady ruchu drogowego są jednoznaczne. Wystarczy przeczytać art. 22 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który stanowi:

Zgodnie z przepisami, każda zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu musi być sygnalizowana - wyraźnie i odpowiednio wcześniej - kierunkowskazem. Nie ma żadnych wyjątków od tej reguły. 

Reklama

Przy okazji warto zauważyć, że przepisy nie wskazują konkretnych przypadków wprowadzenia tego obowiązku. Dlatego takie same zasady obowiązują we wszystkich sytuacjach drogowych, również w miejscu, gdzie występuje nakaz skrętu lub pas do skrętu. Dla pewności warto dodać, że nawet, gdy występują dwa pasy do skrętu obok siebie.

Jaki mandat za brak kierunkowskazu?

Nieużywanie kierunkowskazu w takich sytuacjach jest wykroczeniem, ale policja bardzo rzadko nakłada mandaty z tego tytułu. Zgodnie z taryfikatorem, mandat za takie wykroczenie wynosi 200 zł, a na konto kierowcy trafiają 2 punkty karne. 

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy