Stłuczka z obcokrajowcem – w ten sposób unikniesz dalszych problemów

Stłuczka z obcokrajowcem nigdy nie jest miłym doświadczeniem. Podpowiadamy, jak zachować się podczas takiego zdarzenia, gdzie zgłosić się po pomoc w uzyskaniu odszkodowania, a także kiedy będzie konieczne wezwanie policji na miejsce zdarzenia.

Stłuczka czy wypadek - czym się różnią?

Stłuczka to potoczna nazwa kolizji drogowej, a wypadek drogowy to już zupełnie inna kategoria zdarzenia. Często kierowcy mylnie używają tych dwóch określeń jako zamienników. Są to jednak dwa różne zdarzenia opisywane przez przepisy i orzecznictwo sądowe.

Wypadek drogowy w kodeksie karnym jest uznawany za przestępstwo. To nic innego jak wydarzenie na drodze, którego skutkiem są poważne problemy zdrowotne lub śmierć osoby trzeciej, która nie jest sprawcą. Wypadkiem drogowym możemy nazwać sytuację, w której dojdzie do złamania ręki lub innych, podobnych obrażeń. Jeśli w zdarzeniu drogowym nie ucierpi pieszy lub inny kierowca, mówimy tylko o kolizji drogowej. Czynnikiem odróżniającym stłuczkę (kolizję) od wypadku jest zatem fakt, czy ktoś ucierpiał.

Reklama

Stłuczka z obcokrajowcem - wspólne oświadczenie o szkodzie

Podczas kolizji lub wypadku z obcokrajowcem przyda się Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), którego agentami jest PZU i Warta. Oba towarzystwa ubezpieczeniowe pomogą w likwidacji szkody niezależnie od tego, czy jesteśmy sprawcą lub poszkodowanym w zdarzeniu drogowym z obcokrajowcem.

Na stronie internetowej PBUK można znaleźć ważne narzędzie - wyszukiwarkę korespondentów zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych na terenie Polski oraz listę reprezentantów ds. roszczeń.

Oprócz tego warto wyposażyć się w gotowe wzory wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym w języku polskim lub wersji polsko-angielskiej. Na pewno przydadzą się w przypadku stłuczki z obcokrajowcem.

W oświadczeniu powinny się znajdować podstawowe dane: marka auta, numery rejestracyjne i polisy OC (nazwa firmy ubezpieczeniowej, data obowiązywania) lub zielonej karty oraz dane, a także dane i adresy kierowców.

Ważne jest też dokładne opisanie okoliczności zdarzenia: data, godzina, miejsce, jak doszło do wypadku, co zostało uszkodzone w pojazdach. W oświadczeniu należy zaznaczyć, kto jest sprawcą stłuczki, a kto poszkodowanym.

Stłuczka z obcokrajowcem - czy wzywać policję?

Jeśli doszło tylko do stłuczki z obcokrajowcem, nie trzeba wzywać policji na miejsce zdarzenia. Wystarczy spisać oświadczenie, w którym sprawca przyzna się do winy. Jeśli pomiędzy stronami występuje bariera językowa lub żaden z uczestników zdarzenia nie poczuwa się do odpowiedzialności - dopiero wtedy trzeba wezwać policje na miejsce stłuczki.

Funkcjonariusz po przybyciu na miejsce sporządzi notatkę, która ułatwi dalsze procedowanie sprawy i uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia sprawcy. Warto również skorzystać z pomocy policji w przypadku, gdy mamy wątpliwości dotyczących autentyczności dokumentów drugiego kierowcy lub ich braku.

W przypadku stłuczki za granicą lepiej wezwać policję na miejsce, nawet jeśli zdarzenie wygląda niegroźnie. Mogą tego wymagać lokalne przepisy, które w różnych krajach mocno różnią się od tych obowiązujących w Polsce. Natomiast w przypadku wystąpienia bariery językowej, policyjna notatka może być ostatecznym dowodem w sprawie i ułatwić procedurę wypłaty odszkodowania przez zagranicznego ubezpieczyciela.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy