Rozwidlenie to też skrzyżowanie. Uwaga na ograniczenia prędkości

Kierowcy pamiętają o tym, że skrzyżowanie „kasuje” ograniczenia prędkości. Jednak często nie zwracają uwagi, że rozwidlenie jest również traktowane jak skrzyżowanie. Warto mieć to na uwadze, żeby nie narazić się na wysoki mandat.

Rozwidlenie dróg też wpływa na ograniczenia prędkości
Rozwidlenie dróg też wpływa na ograniczenia prędkościKrzysztof KaniewskiReporter

Jaka jest definicja skrzyżowania?

Kierowcy mają w głowie przepisy, które jasno mówią, że znak ograniczający lub podnoszący prędkość może zostać odwołany innym znakiem, a jeśli nie - obowiązuje do najbliższego skrzyżowania. Dlatego przy tej okazji warto przypomnieć sobie samą definicję skrzyżowania, która stanowi:

Skrzyżowanie - przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną.

W wielu dużych miastach występują rozwidlenia drogi - dolna nitka może prowadzić dołem do kolejnego skrzyżowania, a górna wiaduktem, który pozwala przejechać nad skrzyżowaniem.

Bardzo często kierowcy zapominają, że takie miejsce jest traktowane przez przepisy jak skrzyżowanie. Dlatego wjeżdżając na wiadukt z rozwidleniem w terenie zabudowanym - obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Jeśli przed rozwidleniem występowało podwyższenie prędkości, to już za nim przestaje ono obowiązywać. Bardzo często w takich miejscach pojawiają się nieoznakowane radiowozy policji, które szybko uświadamiają kierowców o istnieniu takich przepisów. W świetle obowiązującego taryfikatora, taka chwilowa nieuwaga może być bardzo kosztowna.

Jakie znaki odwołują ograniczenia prędkości?

Ograniczenie prędkości (znak B-33) może zostać zmienione lub odwołane przez skrzyżowanie lub inne znaki.

Jednym z nich jest znak B-34 oznaczający "koniec ograniczenia prędkości". Na terenie zbudowanym może oznaczać powrót do limitu 50 km/h, a więc podwyższać lub obniżać limit - w zależności od tego, jaki znak B-33 występował wcześniej.

Znak B-42 oznaczający "koniec zakazów" odwołuje wszelkie wcześniejsze, ograniczenia prędkości. Tabliczka D-42 "obszar zabudowany oznacza, że od tego miejsca jedynym obowiązującym limitem prędkości jest 50 km/h. Następnie tabliczka D-43 "koniec obszaru zabudowanego" informuje o odwołaniu dotychczasowego limitu i rozpoczęciu obowiązywania limitu odpowiedniego do rodzaju drogi, jaką się poruszamy.

Przekraczając znak B-43 "strefa ograniczonej prędkości" trzeba mieć na uwadze, że wjeżdżamy na teren, na którym nie można przekraczać prędkości podanej na znaku aż do momentu wyjazdu ze strefy oznaczonej znakiem B-44 "koniec strefy ograniczonej prędkości". W takim miejscu skrzyżowanie nie odwołuje ograniczenia prędkości.

***

Moto Flesz - odcinek 62. Norma Euro 7, Lotus Eletre, koniec produkcji w FordzieMarek Wicher INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas