"Pieszy wchodzący" trafi do sądu. Będzie kompromitacja mediów i policji?

Kolejny sąd będzie musiał rozstrzygnąć, kim jest "pieszy wchodzący na przejście"
Kolejny sąd będzie musiał rozstrzygnąć, kim jest "pieszy wchodzący na przejście"Stanisław Bielski/ReporterAgencja SE/East News

Pieszy wchodzący - nie "zbliżający się"

Pragnę poinformować, że ustawa (...) wprowadziła przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach poprzez nałożenie na kierującego pojazdem obowiązku nienarażania na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu albo na nie wchodzącego - precyzował Weber.

Sądy w trudnej sytuacji. Kierowcy nie dają za wygraną

Postanowiłem nagrać, zmontować i opublikować kilka filmów, pokazujących zupełnie jednoznaczne sytuacje całkowicie zgodne z brzmieniem przepisów, lecz stojące w całkowitej sprzeczności z prowadzoną przez media narracją na temat tychże zmian" mówi w rozmowie z Interią pan Przemysław - kierowca zawodowy z wieloletnim doświadczeniem i uprawnieniami obejmującymi wszystkie kategorie prawa jazdy.
  1. "zachować szczególną ostrożność" (w każdym przypadku);
  2. "zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego";
  3. "ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście".
Tymczasem według narracji powtarzanej w mediach - kierujący ma rzekomo mieć obowiązek ustąpienia pierwszeństwa również pieszemu, który jeszcze nie rozpoczął wchodzenia na przejście dla pieszych, tylko oczekuje przed tym przejściem lub wręcz dopiero zbliża się do tego przejścia, znajdując się w odległości nawet kilku metrów od tego przejścia - tłumaczy.

Sądy zaczną uniewinniać kierowców? Polskie prawo dziurawe jak sito

Celem tych moich filmów jest doprowadzenie do konfrontacji narracji mediów z rzeczywistymi przepisami Ustawy Prawo o ruchu drogowym, ogłoszonymi w Dzienniku Ustaw" - mówi w rozmowie z Interią Przemysław Przybysz, autor nagrań.

Czy można wchodzić i stać jednocześnie

Choć piesza nie postawiła nogi na przejściu, to uznać należy, że chciała przez nie przejść i oczekiwanie na wejście poprzedzone podejściem do przejścia sąd ocenia jako ruch pieszej wchodzącej na przejście.