Mandat za przejazd na czerwonym świetle, ile wynosi?
Oprac.: Krzysztof Mocek
Przejazd na czerwonym świetle to proszenie się o wypadek. Nie powinno więc dziwić, że to wykroczenie zostało bardzo surowo potraktowane w obowiązującym w Polsce taryfikatorze mandatów. Ile zapłacimy za przejazd na czerwonym świetle, a ile za spowodowanie zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego poprzez nagłe wyhamowanie pojazdu?
Spis treści:
Co oznacza czerwone światło?
Sygnalizacja świetlna jest urządzeniem, które steruje ruchem drogowym. Organizacja ruchu jest bardzo ważna, ponieważ bez tego nie byłoby mowy o bezpiecznym poruszaniu się, zarówno pojazdem, jak i pieszo. Światła określają zatem pewne zasady, do których należy się zastosować.
W naszym kraju, w drogowych ciągach komunikacyjnych, obowiązują następujące oznaczenia:
- sygnał czerwony - oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator. To jednoznaczna informacja dla kierującego autem lub jakimkolwiek innym pojazdem i należy się do niej bezwarunkowo dostosować. Kierowca, który nie zastosował się do tego zakazu, może otrzymać mandat za przejazd na czerwonym świetle;
- sygnał żółty - uprzedza o zakazie wjazdu za sygnalizator. Kolor żółty w ruchu drogowym przekazuje informację ostrzegawczą (zachowanie szczególnej ostrożności), że za chwilę pojawi się sygnał czerwony. Obliguje to także kierowców do zredukowania prędkości;
- sygnał zielony - zezwala na wjazd za sygnalizator. Należy jednak wiedzieć, że zgodnie z § 95. ust. 2. Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych, wjazd za sygnalizator nie jest dozwolony, jeżeli:
- ruch pojazdu utrudniłby opuszczenie jezdni pieszym lub rowerzystom;
- ze względu na warunki ruchu na skrzyżowaniu lub za nim opuszczenie skrzyżowania nie byłoby możliwe przed zakończeniem nadawania sygnału zielonego.
Kiedy wiadomo, że przejechałem na czerwonym świetle?
Doświadczenie i umiejętność szybkiej reakcji w niespodziewanych zdarzeniach na drodze to cechy, które charakteryzują dobrego kierowcę. Jak być odpowiedzialnym za nietypowe sytuacje uliczne w momencie prowadzenia pojazdu?
Przejechanie na czerwonym świetle może wiązać się zarówno z brakiem odpowiedzialności, jak i ze zwykłym zaniedbaniem ze strony kierowcy. Często dochodzi do przekroczenia prędkości, która uniemożliwia skuteczne i bezpieczne hamowanie. Niektórzy kierowcy świadomie przejeżdżają na czerwonym świetle, uznając np. skrzyżowanie za bezpieczne.
Skąd wiadomo, że przejechałeś na czerwonym świetle? Inni uczestnicy ruchu drogowego na pewno dadzą ci o tym znać poprzez naciśnięcie dłońmi na klakson. Może dojść do sytuacji, w której zostaniesz zatrzymany przez policję. O przejechaniu na czerwonym świetle możesz dowiedzieć się również z pisma, które otrzymasz kilka dni po popełnieniu takiego wykroczenia. W przesyłce będzie znajdowało się zdjęcie dokumentujące przewinienie zrobione przez rejestrator znajdujący się przy sygnalizatorze i wezwanie do zapłaty mandatu.
Jaki grozi mandat za przejazd na czerwonym świetle?
W 2022 roku mandat za przejazd na czerwonym świetle wynosi od 300 do 500 złotych. Kierowca będzie mógł też do swojego konta dopisać 6 punktów karnych. Mówi o tym art. 92. § 1 Kodeksu Wykroczeń. Osoba, która popełnia czyn zabroniony związany z niezastosowaniem się do sygnalizacji drogowej, zostanie ukarana grzywną oraz punkami karnymi. Od września 2022 roku, gdy zmieni się taryfikator punktów karnych, ich ilość za to wykroczenie wzrośnie do ośmiu.
Co w momencie gdy kierowca przejedzie na żółtym świetle? Według przepisów ruchu drogowego osoba, która zbliża się do sygnalizatora, ma obowiązek zredukować prędkość. Wyjątkiem jest sytuacja, gdzie niemożliwe staje się bezpieczne zatrzymanie pojazdu. Za gwałtowne hamowanie przed sygnalizatorem świecącym na żółto, a tym samym stworzenie zagrożenia lub utrudnienie ruchu innym pojazdom, grozi mandat w wysokości od 100 do 300 zł i 2 punkty karne.
***