Czy można jechać rowerem po ulicy, gdy obok jest ścieżka rowerowa?

Widok rowerzysty na drodze nie jest rzadkim widokiem, niestety także wtedy, gdy obok wyznaczona jest droga dla rowerów. Niektórzy cykliści tłumaczą się w razie kontroli, że ścieżka jest nierówna albo że jadą "treningowo". Takie wyjaśnienia jednak nie uchronią przed mandatem. Powtórzmy więc, jakie zasady obowiązują rowerzystów i kiedy mogą oni poruszać się drogą dla samochodów.

Czy można jechać rowerem po ulicy, gdy obok jest ścieżka rowerowa?
Czy można jechać rowerem po ulicy, gdy obok jest ścieżka rowerowa?Stanisław BielskiEast News

Zachowanie rowerzystów na drodze nie zawsze jest odpowiednio rozumiane przez kierowców, a to z kolei doprowadza do wielu niebezpiecznych sytuacji. Zanim dojdzie do eskalacji złości i niepotrzebnych uwag, warto pamiętać, ze kierowcy to często rowerzyści i na odwrót. Zróbmy zatem małą powtórkę z przepisów dotyczących tego, gdzie mogą poruszać się rowerzyści.

Kiedy nie muszę jechać ścieżką dla rowerów?

Jak mówi art. 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla pieszych i rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

Z tego przepisu wynika jasno, że wszędzie tam, gdzie jest droga dla rowerów (lub droga dla pieszych i rowerów) rowerzysta musi z niej korzystać. Nie ma tu znaczenia cel podróży rowerem ani sam rower - nawet, jeśli jedziemy rowerem wyczynowym, a droga dla rowerów jest nierówna lub przecina drogi wyjazdowe z posesji, rowerzysta nie może poruszać się jezdnią. Przekraczając drogę dla rowerów piesi muszą ustępować pierwszeństwa rowerzystom, co często prowadzi do niebezpiecznych sytuacji, szczególnie w miejscach, w których wymalowano pasy. Uwaga, jeśli nie ma tam również znaku pionowego wyznaczającego przejście dla pieszych, w takich miejscach pierwszeństwo wciąż ma rowerzysta.

Rowerzysta powinien korzystać ze ścieżki rowerowej jeśli jest wyznaczona w kierunku w którym jedzie.Mariusz Gaczynski/East NewsEast News

Kiedy można jechać rowerem po chodniku?

Kierujący rowerem może jechać po chodniku w trzech przypadkach. Jeśli cyklista jedzie z dziećmi, które nie są starsze niż 10 lat, powinien korzystać z chodnika, a nie drogi dla rowerów. Kolejny przypadek to ten, gdy obok drogi, na której obowiązuje ograniczenie powyżej 50 km/h nie ma drogi dla rowerów, a chodnik ma co najmniej 2 szerokości. Ostatnia sytuacja dotyczy złych warunków pogodowych, na przykład mgły, mocnego wiatru czy ulewy - jeśli rowerzysta uzna, że na drodze dla samochodów nie jest bezpiecznie, może poruszać się chodnikiem, musi jednak dostosować prędkość do ruchu pieszych i ustępować im pierwszeństwa.

Kiedy można jechać rowerem po jezdni?

W przypadku, gdy obok nie wyznaczono drogi dla rowerów, cyklista musi jechać po jezdni, pamiętając, że należy stosować się do tych samych przepisów, które obowiązują kierowców. Za niekorzystanie z drogi dla rowerów policja może nałożyć mandat w wysokości 100 zł. Wyższe mandaty grożą za takie wykroczenia jak niedostosowanie prędkości na chodniku (300 zł) czy naruszenie obowiązku nie utrudniania ruchu pieszym. W praktyce policja rzadko kara za takie wykroczenia, bo są one trudne do wychwycenia. Kierowcy powinni też pamiętać, że wyprzedzając rowerzystę, który porusza się jezdnią, powinni zachować co najmniej 1 metr odstępu, aby nie powodować zagrożenia dla rowerzysty.

Zignorował sygnalizację na przejeździe kolejowym. Policja publikuje nagraniePolicjaPolicja