Reklama

Uwaga - prawko będzie droższe!

Mamy złe wiadomości dla wszystkich, którzy w najbliższym czasie planują rozpocząć swoją przygodę z motoryzacją.

Wiele wskazuje na to, że już od pierwszego stycznia trzeba będzie zapłacić więcej za kurs przygotowawczy do egzaminu na prawo jazdy. Wszystko dlatego, że szkoły jazdy mają stać się płatnikami podatku VAT.

Do tej pory, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, z podatku zwolnione były usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W myśl tego załącznika usługami zwolnionymi od podatku VAT były usługi w zakresie edukacji, które obejmowały również te świadczone przez szkoły nauki jazdy.

Ministerstwo Finansów planuje jednak nowelizację przepisów, tak by dostosować je do prawa unijnego. Te ostatnie stwierdza jednak, że działalność szkół jazdy nie jest usługą edukacyjną i nie podlega zwolnieniom od podatku.

Jak poinformowało nas Ministerstwo Finansów, w chwili obecnej po uzgodnieniach międzyresortowych trwa analiza zgłoszonych przez inne resorty uwag. Projekt nie trafił jeszcze do Sejmu.

Reklama

Mimo tego, jest już właściwie pewnie, że szkoły nauki jazdy będą musiały płacić podatek VAT w wysokości 22%. Otwarta pozostaje jedynie sprawa terminu wprowadzenia zmian, ale biorąc pod uwagę, że projekt wkrótce trafi pod obrady sejmu, nowe przepisy zaczną najprawdopodobniej obowiązywać od 1 stycznia 2010 roku.

Trudno się spodziewać, by zmiany te nie odbiły się na kieszeni kursantów...

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: VAT | szkoły | droższe | Uwaga!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy