Reklama

Uwaga - aż 164 nowe pytania na prawo jazdy!

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy stał się właśnie trudniejszy. Święty Mikołaj przyniósł kandydatom na kierowców sporą aktualizację bazy danych z pytaniami. Nowe dotyczą m.in. hulajnóg i limitów prędkości.

6 grudnia w bazie danych pojawiły się aż 164 nowe pytania egzaminacyjne. Jak informuje portal prawodrogowe.pl, chodzi o aktualizację bazy pod katem zmian w Prawie o ruchu drogowym z... maja i czerwca!

Nowe pytania w pół roku po zmianach

Przypominamy, że 20 maja w kodeksie drogowym pojawiły się nowe definicje dotyczące urządzeń transportu osobistego, 1 czerwca rozszerzono prawną ochronę pieszych i wyrównano limit prędkości w terenie zabudowanym w dzień i w nocy. Dostosowanie egzaminacyjnej bazy do aktualnych przepisów zajęło więc blisko pół roku! Wcześniej, po wprowadzeniu zmian w Prawie o ruchu drogowym z państwowej bazy - w trybie pilnym - usunięto pytania, które straciły na aktualności

Reklama

Nowe pytania egzaminacyjne dotyczą m.in.:

  • statusu prawnego poszczególnych UTO
  • praw pieszych w kontekście przejść
  • pierwszeństwa na torowiskach
  • limitów prędkości w obszarze zabudowanym
  • odległości między pojazdami na drogach szybkiego ruchu   

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy?

Teoretyczna część egzaminu na prawo jazdy ma formę elektroniczną. Egzaminy odbywają się w tzw. "salkach komputerowych" w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Kandydat na kierowcę ma maksymalnie 25 minut, by wskazać prawidłowe odpowiedzi na 32 pytania egzaminacyjne. Test składa się z dwudziestu pytań ogólnych i kolejnych dwunastu pytań specjalistycznych, dotyczących konkretnej kategorii prawa jazdy. Egzaminowany nie ma możliwości powrotu do raz wyświetlonego pytania.

Do zdobycia są maksymalne 74 punkty. By uzyskać pozytywny wynik egzaminu zdobyć trzeba co najmniej 68. Za pojedyncze pytanie zdobyć można od 1 do 3 punktów - waga punktowa pytania zależy od jego znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: egzamin na prawo jazdy | nowy egzamin na prawo jazdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy