Egzamin na prawo jazdy. Czy akcja "Stop stres" coś pomoże?

Skrócenie czasu oczekiwania na egzamin na prawo jazdy czy możliwość odbycia jazd próbnych na placu manewrowym opolskiego WORD mają sprawić, że będzie to instytucja bardziej przyjazna dla egzaminowanych. Ma się to też przyczynić do wyższej zdawalności egzaminów.

.
.Fot. WORD OpoleInformacja prasowa (moto)

Wysoki poziom stresu kursantów przystępujących do egzaminu na prawo jazdy może się przyczyniać do gorszej zdawalności tego egzaminu w opolskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) - do takiego wniosku doszły władze tej instytucji i władze woj. opolskiego, które analizowały przyczyny niskiej zdawalności w Opolu. Jak mówił na zorganizowanej w poniedziałek konferencji prasowej członek zarządu woj. opolskiego Tomasz Kostuś średnia zdawalność jeśli chodzi o egzaminy praktyczne w ostatnim roku wyniosła w opolskim WORD 28 proc. i była jedną z niższych w kraju.

W związku z tym urząd marszałkowski i WORD opracowały program "Stop stres", który ma sprawić, że opolski ośrodek ruchu drogowego będzie bardziej przyjazny kursantom przystępującym do egzaminu na prawo jazdy. W ramach tego programu, który ma ruszyć od 1 października, w opolskim WORD ma zostać np. skrócony czas oczekiwania na egzamin praktyczny. Osoby oczekujące na taki egzamin, zaproszone na konkretną godzinę, mają czekać na taki egzamin nie dłużej niż 30 min. Jak mówił na poniedziałkowej konferencji Kostuś - bywało, że w przypadku egzaminów na niektóre kategorie prawa jazdy, czas oczekiwania wynosił nawet 2 godziny.

Dyrektor opolskiego WORD Edward Kinder wyjaśnił, że aby skrócić ten czas, egzaminowani mają być umawiani w mniejszych niż dotychczas grupach, ale częściej.

Z analiz opolskiego WORD wynika, że 38 proc. tych osób, które egzaminów nie zdają, nie zalicza placu manewrowego. By ubiegający się o prawo jazdy mogli się z nim zapoznać jeszcze zanim będą egzaminowani, ośrodki szkolenia kierowców będą mogły dwa razy w tygodniu popołudniami wynajmować plac WORD i jeździć po nim próbnie ze swoimi podopiecznymi. Kinder tłumaczył, że komercyjne wynajmowanie placu ma zapewnić rotację korzystających z tej opcji. "Mówimy o jazdach nadających ostatni szlif przed egzaminem" - zastrzegł szef WORD w Opolu.

Ponadto w poczekalni WORD w Opolu zostanie zainstalowany internet. Wprowadzona zostanie również możliwość zapisywania się na egzamin przez internet - oprócz istniejącej już i testowanej od czerwca możliwości telefonicznego rejestrowania się. "Dotychczas trzeba było przyjechać do WORD, by umówić się na egzamin" - mówił Kostuś.

Dla podniesienia standardów obsługi egzaminowanych oraz lepszej współpracy z ośrodkami szkolenia kierowców prowadzone mają być szkolenia pracowników WORD z zakresu etyki zawodowej czy relacji klient - egzaminator, a także seminaria warsztatowe dla ośrodków szkolenia kierowców. "Mamy narzędzia statystyczne i możemy dokonywać analiz dotyczących tego, jakie są najczęściej popełniane błędy skutkujące negatywnymi wynikami na egzaminach. To jest materiał dla ośrodków szkolenia kierowców, który może wskazać nad czym muszą więcej popracować" - wyjaśniał Kinder.

"Mamy nadzieję, że zmiany, które wprowadzamy, poskutkują wyższą zdawalnością egzaminów w Opolu, a środowisko WORD będzie postrzegane jako bardziej otwarte i przyjazne" - podsumował poniedziałkową konferencję Kostuś. Zaznaczył, że w październiku wśród egzaminowanych w WORD prowadzona będzie też ankieta dot. pracy tej instytucji i kolejnych sugerowanych, możliwych w niej do wprowadzenia udogodnień.

Kostuś dodał, że przeanalizowano również w ostatnim czasie skargi na działalność WORD i przeprowadzono kontrolę wewnętrzną w tej instytucji. "Kontrole te nie wykazały nieprawidłowości jeśli chodzi o system oceniania" - zapewnił.

Kinder podał, że w ub. roku w opolskim WORD przeprowadzono ok. 30 tysięcy egzaminów na prawo jazdy kategorii B.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas