Auto bez prawa jazdy. 45 km/h na liczniku, dozwolone od lat 14

Auto dla 14-latka? Brzmi absurdalnie, ale to możliwe. I nie chodzi tu o zabawkę, ale o pełnoprawny pojazd dopuszczony do ruchu drogowego. Wprawdzie są tu pewne ograniczenia. Jednak przy odrobinie chęci i dużo większym portfelu rodzice, którym znudziło się podwożenie dziecka do szkoły, mogą mu zafundować samochód. A w zasadzie microcar.

Ostatnio szerokim echem w mediach odbiła się brawurowa ucieczka 14-latka przed policją. Chłopak, próbując uniknąć kontroli, ścigał się po mieście z czterema radiowozami, łamiąc przy okazji przepisy ruchu drogowego. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że udało mu się zbiec, a na posterunek przyprowadziła go mama. Okazuje się, że tak młody człowiek ma prawo wsiąść za kółko. Może nie samochodu swoich rodziców, ale jednak.  

Reklama

Auto dla 14-latka? Tylko mikrosamochód 

Samochodem mogą poruszać się tylko osoby pełnoletnie, posiadające prawo jazdy kategorii B. Ten fakt tak wbił nam się w świadomość, że zapominamy o czterokołowcach lekkich. Są to tak zwane mikrosamochody, których masa nie przekracza 350 kg i konstrukcja nie pozwala na przekroczenie 45 km/h. Tymi autami mogą kierować czternastolatkowie.  

Czterokołowce lekkie trzeba odróżnić od czterokołowców. Są to pojazdy, których masa nie przekracza 550 kg i które mogą się poruszać z większą niż ich mniejsi kuzyni prędkością. Wciąż jednak nie są samochodami. To pojazdy, do których prowadzenia trzeba mieć ukończonych 16 lat.  

Mikrosamochody produkują takie marki jak Piaggio,Microcar, Aixam, Ligier, Cassalini czy Bellie. Nie należą one do tanich aut nawet, ale używane egzemplarze dostaniemy już od kilkunastu tysięcy złotych.  

Auta dla 14-latka? Nie tak do końca bez prawa jazdy 

Jeśli mówimy, że ktoś nie ma prawa jazdy, zazwyczaj myślimy o kategorii B. Istnieją jednak inne kategorie, może nie tak trudne do zdobycia, ale wymagające szkolenia i egzaminów. Są dwie kategorie prawa jazdy, które umożliwiają poruszanie się po drogach publicznych czterokołowcami lekkimi: 

  • Kategoria AM - uprawnia do prowadzenia motorowerów oraz czterokołowców lekkich, czyli microcarów. Można ją zdobyć po ukończeniu 13 roku życia;  
  • Kategoria B1 - uprawnia do prowadzenia czterokołowców, można ją zdobyć po ukończeniu 16 roku życia.  

W obu przypadkach wymagana jest zgoda rodziców i badania lekarskie. Kandydaci muszą zaliczyć 10 godzin zajęć teoretycznych i 10 godzin praktycznych oraz zdać stosowne egzaminy.  

Jakimi drogami nie można jeździć mikrosamochodem? 

Mikrosamochody, oprócz ciężaru i dozwolonej prędkości mają też inne ograniczenia. Nie wszędzie można się nimi poruszać. Microcarem, czyli czterokołowcem lekkim nie można jeździć po następujących drogach:  

  • autostradach; 
  • drogach ekspresowych; 
  • drogach leśnych; 
  • plażach; 
  • wałach przeciwpowodziowych.   

Ponieważ do kategorii tych aut wchodzą również quady, warto pamiętać, że trzeba się nimi poruszać w kasku ochronnym. Wyjątkiem są quady wyposażone w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa. Stąd również prawo drogowe podkreśla zakaz poruszania się nimi po drogach leśnych i plażach.  

Źródła: Prawo o Ruchu Drogowym, art 2, pkt 42B, policja.pl 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mikrosamochód | prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama