Zdjęcie do prawa jazdy. Jakie są wymagania i ile zdjęć potrzeba do dokumentu?

Chcecie wkrótce złożyć wniosek o wydanie nowego prawa jazdy, a może musicie wyrobić duplikat po zgubieniu lub kradzieży dokumentu? Musicie pamiętać o tym, że potrzebne będzie zdjęcie do prawa jazdy, a ta fotografia musi spełnić określone warunki. Jakie?

Początkujący kierowcy, którzy dopiero co zdali egzamin na prawo jazdy, uprawniające do przemieszczania się po drogach, często szukają w internecie informacji, jak powinno wyglądać idealne zdjęcie do prawa jazdy, które z pewnością zostanie zaakceptowane przez wydział komunikacji. 

Zdjęcie do prawa jazdy. Co mówią przepisy?

Mało kto wie, że warunki, które musi spełniać zdjęcie do prawa jazdy są określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 24 lutego 2016 roku. To dokument, który informuje kierowców, pod jakimi warunkami może zostać wydane wymarzone prawo jazdy, a także jak powinien wyglądać wzór dokumentu. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak fotograf powinien przygotować was do zdjęcia, warto zajrzeć na rządową stronę gov.pl. 

Reklama

Zdjęcie do prawa jazdy. Podstawowe wymagania

Wyżej wspomniane rozporządzenie określa jasno, że zdjęcie do prawa jazdy powinno być kolorowe i wykonane maksymalnie 6 miesięcy przed złożeniem formularzy o wydanie dokumentu dla świeżo upieczonego kierowcy. To bardzo istotna fotografia, którą z pewnością będą wiele razy oglądać, m.in. funkcjonariusze policji w trakcie kontroli drogowej, dlatego tak ważne jest, abyśmy wyglądali na zdjęciu, dokładnie tak, jak na co dzień się prezentujemy. 

W związku z tym, do wniosku o wydanie prawa jazdy nie możemy dołączyć zdjęć wykonanych, np. smartfonem, kamerą internetową czy tabletem. Zdjęcie do prawa jazdy musi być pozbawione jakichkolwiek pikseli, ponadto wymaga się, by było wyraźne i wystarczająco ostre. Tło na takiej fotografii powinno być jasne i jednolite. 

Zazwyczaj fotografowie portretowi używają białego lub delikatnie szarego tła. Wymiary zdjęcia wynoszą obowiązkowo 35x45 mm. 

Wizerunek na zdjęciu do prawa jazdy musi zawierać: 

  • całą głowę, 
  • wyraźne oczy, 
  • naturalny kolor skóry 
  • górną część barków. 

Istotne jest, abyśmy w trakcie wykonywania fotografii patrzyli przed siebie i mieli szeroko otwarte oczy oraz zamknięte usta. Nasza twarz na zdjęciu będzie zajmować około 80% powierzchni, by w przyszłości policjanci mogli z łatwością zidentyfikować kierowcę. 

Ciemne okulary i czapka na zdjęciu do prawa jazdy. Czy to dopuszczalne?

Rozporządzenie ministra określa, że jakiekolwiek, nawet najmniejsze nakrycia głowy lub okulary przeciwsłoneczne są niedopuszczalne i z pewnością, gdy takie fotografie będziemy chcieli złożyć w Wydziale Komunikacji, zostaniemy odesłani z kwitkiem. 

Są jednak wyjątki, w których kierowcy mogą złożyć dokumenty wraz ze zdjęciami, na których mają założone okulary lub czapki. Mianowicie, chodzi o osoby, które mają stwierdzoną wadę wzroku oraz osoby, które noszą nakrycie głowy ze względu na swoją religię. 

W przypadku osób z wadą wzroku, istotne jest, by do formularza o wydanie prawa jazdy, dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności lub nabytej wadzie. Wówczas zdjęcie będzie podobne do tego, które jest w dokumencie tożsamości, jak i w paszporcie. Osoby, które noszą nakrycie głowy i jest to związane z ich religią, muszą dołączyć do wniosku specjalne zaświadczenie, które potwierdzi, że należą do wspólnoty wyznaniowej. Ważne, aby taka społeczność religijn była zarejestrowana w naszym kraju. 

Zdjęcie do prawa jazdy nie jest drogie. Ile kosztuje?

Wykonanie zdjęcia do prawa jazdy nie jest drogie i trwa bardzo krótko, dlatego nie ma problemów, by nawet w tym samym dniu umówić się na wizytę u fotografa i odebrać fotografie do wniosku. 

Cena zdjęć do dokumentu wynosi najczęściej od 20 do 30 zł i możemy się spodziewać, że otrzymamy co najmniej cztery kopie. 

Warto wiedzieć, że aktualnie Wydziały Komunikacji w Polsce nie obligują kierowców do dostarczania zdjęć w formie papierowej. Możemy dołączyć do wniosku zdjęcia na nośniku zewnętrznym, na przykład na płycie lub pendrive. Zdjęcie w formie cyfrowej musi spełniać poniższe warunki: 

  • format JPEG/JPG
  • nagłówek EXIF
  • kolorystyka skanowania: RGB
  • głębia kolorów: 24 bity
  • rozdzielczość: 480×615 pikseli. 
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy