Dałeś łapówkę za prawo jazdy? Lepiej się zgłoś na policję

Policjanci z Zespołu do Walki z Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie zatrzymali kolejnych 6 osób w sprawie w sprawie powoływania się na wpływy w tarnowskim MORD oraz pośredniczenia w uzyskiwaniu pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy w zamian za korzyści majątkowe.

Wiekszość z podejrzanych usłyszała już zarzuty. Od listopada 2013 r. śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Tarnowie.

Dotychczas w sprawie tej zatrzymanych zostało 89 osób, które usłyszały już zarzuty karne. Wśród nich znajdują się zarówno osoby wręczające pieniądze lub pośredniczące w ich przekazywaniu jak i egzaminatorzy,właściciele szkół nauki jazdy, instruktorzy oraz pracownicy MORD.

Tym razem zatrzymani zostali kolejni kursanci, którzy wręczali "łapówki" w zamian za uzyskanie w nielegalny sposób pozytywnego egzaminu uprawniającego do uzyskania prawa jazdy. Korzyści majątkowe w wysokości po 1000 złotych, przekazywane były właścicielowi szkoły nauki jazdy.

Wszyscy zatrzymani doprowadzeni zostali do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty korupcyjne (z art.230a kodeksu karnego).

W ubiegłym tygodniu, do realizujących czynności w śledztwie policjantów z Tarnowa zgłosiła się także kobieta, mieszkanka powiatu, która uzyskała prawo jazdy za "łapówkę". Słysząc o prowadzonym śledztwie i związanych z nim zatrzymaniach, sama postanowiła przyjść i przyznać się do winy.

W myśl obowiązującego prawa, może liczyć na uniknięcie odpowiedzialności karnej - nie podlega karze, sprawca przekupstwa i płatnej protekcji jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica  zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten się o nim dowiedział

Śledczy podkreślają, że sprawa ma charakter rozwojowy, planowane są już kolejne zatrzymania.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas