Narzędzia do zadań specjalnych
Jeżeli w pracach przy aucie coś okazuje się nie do wykonania, to znaczy, że brakuje narzędzia.
Sprytnie wykonane "pomoce naukowe" to często gwarancja sukcesu tam, gdzie tradycyjne narzędzia okazują się nieprzydatne.
Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych narzędzi, które warto mieć w przydomowym warsztacie, jeżeli wykonuje się jakiekolwiek prace przy samochodzie. Spośród setek dostępnych nietypowych modeli przeznaczonych do zadań specjalnych wybrane zostały tylko te, które zapewniają jak największą uniwersalność przy możliwie niskiej cenie.
Warto wiedzieć, że do drobnych prac przy samochodzie wcale nie trzeba inwestować w tak zwane narzędzia z najwyższej półki - w większości przypadków wystarczą te tańsze. Z droższych (dobrej firmy) warto natomiast zainwestować w komplet wkrętaków, gdyż te gorsze często nieodwracalnie niszczą wkręty i śruby.
Grzechotka dwuprzegubowa
Zapadkowe pokrętła do kluczy nasadowych, popularnie zwane grzechotkami, należą do najbardziej uniwersalnych narzędzi. Czasami jednak utrudniony dostęp nie pozwala na operowanie typową grzechotką i przydaje się wersja przegubowa, lub nawet dwuprzegubowa, jak na zdjęciu powyżej.
Cena: 75 zł
Chwytak pazurowy
To praktyczne narzędzie jest nieocenioną pomocą przy wydobywaniu drobnych elementów, które wpadły głęboko w niedostępne miejsce. Rdzeń chwytaka jest elastyczny i zwykle ma 60 cm, choć dostępne są także dłuższe. Występują też wersje miniaturowe.
Cena: od 7 zł
Chwytak magnetyczny
Elementy metalowe, podatne na działanie magnesu, łatwo wydobyć chwytakiem magnetycznym. Przydaje się on też do zbierania drobnych elementów, np. zamków zaworów. Teleskop typu antenowego może mieć kilkadziesiąt centymetrów.
Cena: 26 zł
Lusterko inspekcyjne
Przydaje się np. do odczytania numerów seryjnych silnika czy sprawdzenia typu części, której nie widać (np. czujnika temperatury). Teleskopowa rączka wysuwa się na długość 75 cm. Są też wersje na giętkim ramieniu.
Cena: 17-49 zł
Wkrętak elastyczny
Bardzo często opaski zaciskowe, np. przewodu powietrza do filtra, umieszczone są w takim miejscu, że operowanie zwykłym wkrętakiem jest niemożliwe. Wtedy pomocny jest elastyczny wkrętak z końcówką typową dla tzw. "cybantów", czyli sześciokątną 6 mm.
Cena: 18 zł
Ściągacze do tapicerki
Gdy zaistnieje konieczność dostania się np. do wnętrza drzwi, to nawet po odkręceniu wkrętów problemem może być podważenie tapicerki bez jej uszkodzenia. Zamiast stosować śrubokręt, należy skorzystać z plastikowych ściągaczy.
Cena: 50 zł
Chwytak do zapinek
Taka odpowiednio wyprofilowana dźwignia doskonale nadaje się do bezinwazyjnego demontażu wszelkich zapinek tapicerki wnętrza. Głębokie wycięcie pozwala wsunąć manipulator pod kołnierz zapinki i wyciągać ją osiowo, bez obawy o wyłamanie.
Cena: 15 zł
Suwmiarka do felg
Czasami nawet korzystając z suwmiarki nie da się stwierdzić, jaki rozstaw otworów śrub ma dana felga. Aby to dokładnie sprawdzić, warto skorzystać ze specjalnej suwmiarki, która poradzi sobie z kołami 3-, 4-, 5- i i 6-otworowymi.
Cena: 50 zł
Grzechotka z pokrętłem
Jeżeli mała ilość miejsca nie pozwala operować tzw. grzechotką w pełnym zakresie, to warto skorzystać z grzechotki z pokrętłem, umożliwiającym wstępne dokręcenie śruby. Uniknie się długotrwałego kręcenia kluczem o niewielki kąt.
Cena: 77 zł
Nasadki specjalne
Częstym problemem jest tzw. omykanie się łbów śrub, uniemożliwiające ich odkręcenie normalnym kluczem. Przydadzą się wtedy specjalne nasadki o geometrii zapewniającej dodatkowe krawędzie oporowe. Skuteczność jest zdumiewająca.
Cena: 234 zł
Klucz z grzechotką
Bardzo praktycznym rozwiązaniem tam, gdzie mała ilość miejsca nie pozwala na operowanie tradycyjnym kluczem nasadowym z grzechotką, jest płaski klucz z grzechotką. Ten zestaw ma wymienne końcówki i jedno dwustronne ramię.
Cena: 150 zł
Tekst: Marcin Klonowski, zdjęcia: Paweł Tyszko