Jak skasować błąd check engine bez komputera? Zrobisz to sam

Krzysztof Pochłód

Aktualizacja

Kiedy system diagnostyczny samochodu wykryje problem związany z działaniem silnika, zapali się kontrolka check engine. Zwykle jest to związane z kwestiami systemu kontroli emisji, ale może również wskazywać na poważniejsze usterki. Na szczęście istnieje sposób na wyłączenie tej kontrolki bez konieczności korzystania z usług mechanika.

W wielu samochodach błąd check engine można skasować samodzielnie
W wielu samochodach błąd check engine można skasować samodzielnie123RF/PICSEL

Często zdarza się, że kontrolka check engine zapala się nawet wtedy, gdy nie występuje poważna usterka silnika. Może to być spowodowane drobnymi problemami. W takich sytuacjach, wielu kierowców próbuje wyłączyć tę kontrolkę, by nie martwić się bez potrzeby.

W jakich sytuacjach lepiej nie kasować symbolu check engine?

Gdy wiadomo, że przyczyną świecącej się kontrolki check engine nie jest drobny defekt lub nieusunięty błąd z pamięci systemu, wówczas konieczna jest konsultacja z mechanikiem. Należy naprawić usterkę, która pojawiła się w jednostce napędowej, aby uniknąć dalszych problemów.

Samodzielne kasowanie błędu check engine bez komputera

Jeśli jesteś pewny, że problem z silnikiem został rozwiązany lub jego przyczyna jest nieistotna, istnieje możliwość samodzielnego wyłączenia kontrolki check engine. W przeszłości proces ten był prostszy. Wystarczyło uzyskać dostęp do akumulatora samochodowego i zdjąć klemę z ujemnego bieguna. Po pewnym czasie system samochodu resetował się, usuwając kod błędu, co skutkowało zgaszeniem kontrolki check engine bez użycia komputera diagnostycznego.Jednak od końca lat 90-tych obowiązuje standard EOBD, który wymaga, aby kody błędów były zachowywane nawet po odłączeniu zasilania, czyli akumulatora. Oznacza to, że samo odłączenie akumulatora nie rozwiązuje już problemu. Mimo to, możliwe jest samodzielne skasowanie kodu błędu poprzez podłączenie się do systemu samochodu.

Jak podłączyć się do auta i sprawdzić, co jest przyczyną check engine?

Aby uzyskać dostęp do systemu diagnostycznego samochodu, który monitoruje działanie różnych komponentów, konieczne jest posiadanie urządzenia z interfejsem kompatybilnym z portem OBD2. Jest to złącze, które umożliwia podłączenie zewnętrznych narzędzi diagnostycznych do komputera pokładowego pojazdu. Równie ważne jest posiadanie odpowiedniej aplikacji, takiej jak Piston, SDProg lub Smart Control Free.

Posiadając takie urządzenie i odpowiednie oprogramowanie, można się połączyć z pojazdem. Dzięki wspomnianym aplikacjom możliwe jest zidentyfikowanie przyczyny zaświecenia się kontrolki check engine poprzez sprawdzenie wyświetlonego kodu błędu, na przykład poprzez wyszukanie go w Google. Ponadto, aplikacje te umożliwiają również skasowanie komunikatu o błędzie, co może być przydatne w przypadku, gdy problem został już rozwiązany, a kontrolka nadal świeci.

Nowości Toyota Kenshiki Forum 2023INTERIA.TVInteria.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas