Jak nie czyścić samochodu

Zobacz, czego unikać, aby podczas czyszczenia nadwozia i wnętrza auta nie uszkodzić lakieru i tworzyw oraz nie nastręczyć sobie dodatkowej pracy.

Motor

Wycieranie zakurzonego samochodu

Motor

EFEKT: drobinki piachu powodują powstawanie na lakierze widocznych pod słońce, kolistych mikrozarysowań. Po wytarciu kurzu na karoserii pozostają nieestetyczne smugi.

RADA: nawet lekko zabrudzone auto należy bezwzględnie umyć wodą i detergentem. Najłatwiej skorzystać z myjni bezdotykowej. Aby zakonserwować warstwę wosku, można sięgnąć po środek typu quick detailer.

Używanie gąbki lub zmywaka kuchennego

Motor

EFEKT: wszelkiego rodzaju gąbki i zmywaki są wrogami lakieru. W ich porowatej strukturze gromadzi się brud oraz piasek, który sprzyja powstawaniu nowych rys.

RADA: do mycia karoserii najlepiej nadają się zmywaki lub ściereczki z mikrofibry (cena: od 10 do 35 zł). Podczas mycia należy płukać je w osobnym pojemniku z czystą wodą, a po wszystkim - wyprać w pralce.

Osuszanie karoserii koszulami z guzikami

Motor

EFEKT: podczas wycierania nadwozia koszulkami mogą powstawać trudne do usunięcia zarysowania powłoki - wystarczy zapomnieć o usunięciu guzików lub metek.

RADA: do osuszania samochodu po myciu należy używać tylko suchych i czystych ręczników z mikrofibry; nie wolno wycierać karoserii ściągaczkami do wody oraz irchą - pod nimi gromadzą się ziarenka piasku.

Woskowanie nieoczyszczonego lakieru

Motor

EFEKT: lakier auta tuż po umyciu nie nadaje się do nałożenia wosku - rezultat będzie mało efektowny i nietrwały. Szkoda produktu oraz czasu poświęconego na polerowanie.

RADA: przed woskowaniem należy przygotować powłokę lakierniczą, oczyszczając ją glinką oraz środkiem typu cleaner. Zabieg ten należy powtarzać co 2-4 miesiące. Dopiero wtedy można nałożyć wosk.

Konserwacja skórzanej tapicerki kremem do rąk

Motor

EFEKT: składniki zawarte w domowych kremach nawilżających mogą uszkodzić warstwę ochronną skórzanej tapicerki i pozostawić nieprzyjemny, tłusty osad.

RADA: należy sięgać po odżywki przeznaczone do skóry w autach (cena: od 12 do 60 zł). Przed impregnacją tapicerki trzeba ją wyczyścić za pomocą specjalnego preparatu (20-60 zł). Uwaga! Skóra nie lubi wody.

Niewłaściwa kolejność czyszczenia

Motor

EFEKT: resztki płynu do szyb lub prania tapicerki często skapują na deskę rozdzielczą i plastikowe okładziny. Elementy te trzeba wyczyścić, nawet jeśli były już konserwowane.

RADA: przed przystąpieniem do porządków we wnętrzu należy ustalić zakres i kolejność czynności. Najpierw warto zacząć od prania lub odkurzania tapicerki, później wyczyścić szyby, a na końcu - plastiki.

Mylenie produktów w podobnych opakowaniach

Motor

EFEKT: z licznej grupy butelek czy puszek o podobnym kształcie łatwo wybrać tę niewłaściwą. Wyczyszczenie szyby spryskanej środkiem do mycia felg czy konserwacji opon może pochłonąć nawet kilkanaście minut.

RADA: przed czyszczeniem preparaty warto pogrupować: osobno ustawić te do mycia, a osobno te do wnętrza i konserwacji lakieru. Uwaga na środki wymagające rozcieńczania!

Aplikacja środka nabłyszczającego na pedały

Motor

EFEKT: spryskiwanie pedałów, dywaników czy kierownicy preparatem nabłyszczającym do deski rozdzielczej jest zwyczajnie niebezpieczne - elementy te robią się śliskie i utrudniają prowadzenie samochodu.

RADA: tworzywa, których dotyka kierowca, należy zakonserwować środkiem pozbawionym silikonu, przeznaczonym do czyszczenia plastików (fot.; ceny od 10 do 30 zł).

Motor
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas