Czy można spać w aucie? Wakacyjna noc w samochodzie na parkingu

Spanie w samochodzie może okazać się wygodnym i przede wszystkim oszczędnym rozwiązaniem w trakcie długiej podroży. Zanim jednak zdecydujemy się na nocleg w pojeździe, warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami oraz wskazówkami w kwestii bezpieczeństwa. Podstawowym pytaniem jest bowiem, czy taka forma odpoczynku jest w naszym kraju w ogóle legalna?

Czy można spać w aucie? Wakacyjna noc w samochodzie na parkingu
Czy można spać w aucie? Wakacyjna noc w samochodzie na parkingu123RF/PICSEL

Jeśli lubujemy się w długich podróżach samochodowych, prędzej czy później dojdzie do sytuacji, w której będziemy musieli odpocząć przed kontynuowaniem jazdy. Zamiast poszukiwać noclegu w hotelu lub przydrożnym pensjonacie warto rozważyć jeszcze jedną opcję - spanie w samochodzie Nierzadko takie rozwiązanie pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze i jednocześnie przyspieszy cały proces odpoczynku i dalszego ruszenia w drogę. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, warto poznać przepisy prawne, zasady bezpieczeństwa oraz praktyczne wskazówki, które zapewnią komfortowy wypoczynek.

Spanie w samochodzie. Przepisy w Polsce

Warto zacząć od prawdopodobnie najważniejszej kwestii - przepisów. W naszym kraju spanie w samochodzie nie jest prawnie sprecyzowane, a to oznacza, że w myśl zasady "co nie zabronione, to dozwolone", śmiało możemy uciąć sobie drzemkę we własnym pojeździe. Oczywiście nie oznacza to, że możemy zatrzymać samochód na środku drogi i ze spokojem udać się w objęcia Morfeusza. Chociaż spanie w samochodzie w Polsce nie jest bezpośrednio zabronione, warto pamiętać, że powinniśmy to robić wyłącznie w dozwolonych miejscach. Środek lasu, pobocze drogi, czy przystanek autobusowy do takich nie należą.

Jednocześnie powinniśmy brać pod uwagę, że na niektórych parkingach prywatnych lub miejscach publicznych mogą obowiązywać lokalne przepisy. W takich przypadkach spanie w samochodzie zazwyczaj nie jest dozwolone bez zgody właściciela. Także w przypadku przydrożnych ścieżek lub leśnych parkingów warto wcześniej zaznajomić się z ewentualnym regulaminem.

Na niektórych parkingach prywatnych lub miejscach publicznych mogą obowiązywać lokalne przepisy. 123RF/PICSEL

Spanie w samochodzie. Przepisy w Europie

To, że w Polsce w kwestii spania w samochodzie panuje stosunkowa dowolność, nie oznacza, że jest tak w całej Europie. Przepisy w takich krajach jak Niemcy czy Austria są w tym względzie sprecyzowane, a przy tym dużo bardziej restrykcyjne. Przykładowo, za naszą zachodnią granicą dopuszczalne jest spanie w samochodzie w celu odpoczynku na parkingach autostradowych, leśnych i przydrożnych, ale nie na dłużej niż jedną noc. Przy wyborze miejsca noclegu należy także zachować dystans minimum 150 m od zabudowań mieszkalnych. Nocowanie na prywatnych terenach bez zgody właściciela jest całkowicie zabronione.

Jeszcze bardziej rygorystycznie podchodzi np. Belgia oraz Holandia, gdzie prawo zakazuje spania w samochodzie poza kempingami i wyznaczonymi miejscami. Podobne regulacje obowiązują w Austrii oraz Szwajcarii. Zanim zatem udamy się na wakacyjną podróż samochodem z uwzględnieniem noclegu w samochodzie, dokładnie sprawdźmy jakie przepisy obowiązują w danym państwie.

Spanie w samochodzie. Czy to bezpieczne?

Wiemy już, że spanie w samochodzie może być praktycznym i wygodnym rozwiązaniem podczas podróży. Co jednak z kwestiami bezpieczeństwa? W tym przypadku trudno udzielić jasnej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od miejsca, w którym zaplanowaliśmy postój oraz naszego szczęścia. Decydując się na ten sposób wypoczynku, warto pamiętać, by wybierać sprawdzone miejsca, w których nocują też inni kierowcy. Unikajmy odludnych parkingów, zwłaszcza na terenach miejskich. Dobrym wyborem mogą okazać się parkingi przy stacjach benzynowych czy tzw. MOP-y. Przed snem upewnijmy się, że drzwi i okna w samochodzie są zamknięte (pozostawmy jednak niewielką szczelinę dla wentylacji), a system alarmowy został aktywowany.

Ryzykował życiem, bo przegapił zjazd. Kamery widziały wszystkomateriały prasowePolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas