Jak ładować akumulator rozładowany do zera?

Niskie temperatury, krótkie dystanse oraz długo działające ogrzewanie lub klimatyzacja skracają żywotność akumulatora samochodowego. Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na kondycję akumulatora, chyba że jest już z nim bardzo źle i na przykład rozładuje się do końca. Do takich sytuacji lepiej nie doprowadzać, ale nawet jeśli już do nich dojdzie, nie ma co rozpaczać. Sprawdźmy, jak ładować akumulator rozładowany do zera.

Jak powinno się ładować akumulator rozładowany do zera?
Jak powinno się ładować akumulator rozładowany do zera?123RF/PICSEL

Jak ładować akumulator rozładowany do zera?

Rozładowana bateria to ostatnia rzecz, jaką chcemy zobaczyć po przyjściu do samochodu, szczególnie gdy spieszymy się rano do pracy. Akumulator nie ma łatwego życia, zimą musi znosić niskie temperatury, długą jazdę z włączonymi światłami, a w nowszych samochodach także korzystanie z ogrzewania postojowego, co jeszcze mocniej obciąża akumulator. Z drugiej strony, letnie upały oraz częste korzystanie z klimatyzacji też nie służy żywotności baterii samochodowej.

Z czasem także ulega ona naturalnemu samorozładowaniu. Gdy akumulator rozładowuje się do zera, czyli gdy jego napięcie spada do wartości bliskiej zeru, może dojść do trwałych uszkodzeń ogniw, co wpływa na jego zdolność do przechowywania energii. Ładowanie akumulatora rozładowanego do zera należy przeprowadzać ostrożnie, zaczynając od niskiego prądu, a następnie stopniowo go zwiększając. Proces ładowania zależy w dużej mierze od typu akumulatora, jego technologii i pojemności. Ogólna zasada jest taka, aby nie spieszyć się, im ładowanie trwa dłużej tym lepiej dla kondycji samej baterii.

O czym trzeba pamiętać ładując rozładowany akumulator?

Jak wybrać odpowiednią ładowarkę dostosowanej do rodzaju akumulatora? Na rynku mamy różne rodzaje ładowarek czy prostowników:

  • Proste ładowarki impulsowe - takie znajdziemy najczęściej w marketach. Mogą one mieć “tryb reanimacji", czyli przywracający życie akumulatorowi rozładowanemu do zera. Wykorzystują one impulsy wysokiego napięcia, które pomagają w przywróceniu pracy, szczególnie w przypadku akumulatorów ołowiowych. 
  • Ładowarki z regulacją napięcia i prądu - kolejny rodzaj prostownika, który jest przeznaczony typowo do akumulatorów samochodowych. Taką ładowarkę można ustawić na różny rodzaj napięcia, na przykład akumulator kwasowo-ołowiowy należy ładować napięciem 14,4-14,7 V (dla akumulatora 12V). 
  • Ładowarki szybkie - co prawda istnieje możliwość szybkiego naładowania rozładowanej baterii, ale nie polecamy tego robić. Ładowanie wysokim prądem może uszkodzić akumulator, szczególnie po głębokim rozładowaniu. W wyjątkowych sytuacjach, gdy na przykład samochód długo stał w bezruchu, a akumulator i tak będzie wymieniany, wówczas można pokusić się o skorzystanie z szybkiego ładowania.

Ładowanie należy rozpocząć od niskiego prądu ładowania (dla akumulatora o pojemności 60 Ah, prąd ładowania powinien wynosić około 6 A na początku) i stopniowo go zwiększać. Cały czas należy kontrolować stan ładowania oraz temperaturę akumulatora. Ważne, aby bateria nie przegrzewała się w trakcie ładowania. Wówczas może dojść do stałego jej uszkodzenia albo nawet do spięcia.

Ile czasu ładować rozładowany akumulator?

Czas ładowania zależy od stanu akumulatora. Jak już wspomnieliśmy, najlepiej rozciągnąć ładowanie w czasie możliwie, jak się da. Zwykle ładowanie od zera do pełna może zająć od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od pojemności akumulatora i rodzaju używanej ładowarki. Przyjmuje się, że optymalny czas ładowania to 8-12 godzin w zależności od pojemności baterii.

Ładowanie rozładowanego akumulatora na kable

Aby przywrócić życie rozładowanej baterii, niekoniecznie potrzebny jest prostownik, choć jest to najbardziej zalecana metoda. Jeśli konieczność wymaga szybkiej reanimacji akumulatora, wówczas można to zrobić metodą “na kable". Robi się to przy użyciu drugiego samochodu lub samej zapasowej baterii, która musi być oczywiście naładowana. Należy podpiąć kable rozruchowe - czerwony do klemy dodatniej, a czarny do ujemnej. Uwaga - w pierwszej kolejności należy podłączać kable do akumulatora naładowanego, a następnie do rozładowanego. Dodatkowo, należy zadbać o to, by czarny kabel został podłączony pod uziemienie. W ten sposób akumulator powinien być podłączony kilkanaście minut, a następnie można spróbować uruchomić samochód. Jeśli próba się powiedzie, wówczas silnik powinien pracować przez kolejne kilkanaście minut, aby nieco podładować akumulator.

Jak dbać o akumulator?

Przede wszystkim, nie należy doprowadzać do jego całkowitego rozładowania. Warto co jakiś czas sprawdzić stan baterii. Jeśli wiadomo, że auto będzie stało przez długi czas, warto rozważyć wyjęcie akumulatora i schowanie go w ciepłe i suche miejsce. Zalecane jest również regularne czyszczenie klem i zacisków, gdyż czyste połączenie zapewni odpowiedni przepływ prądu. Nie należy także doprowadzać do przeładowania baterii, gdyż może ulec ona trwałemu uszkodzeniu.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas