Reklama

Portugalia i Hiszpania ujednolicają systemy opłat za autostrady

Od środy na trzech autostradach w Hiszpanii portugalscy kierowcy korzystający z elektronicznych chipów rejestrujących ich przejazd są traktowani na takich samych zasadach, jak w rodzimej Portugalii.

Za korzystanie z nich płacą dopiero po miesiącu od przejazdu trasą.

"Ze wspólnego systemu opłat za autostrady korzystać może już 80 tys. portugalskich użytkowników dróg. Nie muszą oni zatrzymywać się na bramkach, aby zapłacić za przejazd. Ich elektroniczne czytniki w samochodach są rejestrowane na hiszpańskich autostradach AP9, AG55, a także AG57" - poinformowała w komunikacie spółka Audasa, operator hiszpańskich autostrad.

Władze firmy zapewniły, że systematycznie poszerzany będzie zarówno dostęp do innych autostrad w Hiszpanii, jak i liczba portugalskich kierowców, którzy będą mogli skorzystać z systemu elektronicznych opłat na podobnych zasadach, jak w Portugalii.

Reklama

"Na razie z trzech autostrad w Galicji będą mogli korzystać w ramach jednolitego systemu opłat elektronicznych, znanych w Hiszpanii jako Via Verde Traveller, mieszkańcy północnej Portugalii. Wybraliśmy ich, kierując się kryterium zamieszkania na terenie przygranicznym" - napisała Audasa.

Popularne w Portugalii i Hiszpanii elektroniczne chipy pozwalające na szybki przejazd autostradą dotychczas nie działały na terenie sąsiedniego kraju. Od 2010 r. zabiegi o ujednolicenie systemu opłat między oboma krajami prowadziło stowarzyszenie Eixo Atlantico, grupujące 34 największe miasta zlokalizowane przy północnej granicy portugalsko-hiszpańskiej.

Pierwsi do jednolitego systemu opłat zaproszeni zostali hiszpańscy kierowcy, których urządzenia Via Verde Traveller włączono w czerwcu br. do portugalskiego systemu elektronicznej rejestracji przejeżdżających autostradami pojazdów. W początkowej fazie projektu uwzględniono 90 tys. hiszpańskich aut.

"Ujednolicanie systemów jest już koniecznością. Po hiszpańskiej stronie codziennie przybywa bowiem próśb o możliwość przyłączenia do wspólnego systemu opłat elektronicznych na portugalskich autostradach" - ujawnił Xoan Mao, sekretarz generalny Eixo Atlantico.

W ramach portugalskiego systemu Via Verde i hiszpańskiego Via Verde Traveller na bramkach autostrady przejeżdżający pojazd jest rejestrowany na podstawie umieszczonego w aucie chipa, po czym jego dane przesyłane są do operatora drogi wystawiającego rachunek. Po miesiącu dokument wysyłany jest do kierowcy wraz z listą jego przejazdów i nakazem uiszczenia zapłaty przelewem.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje