Reklama

Porsche przejmuje Volkswagena

Porsche poinformowało, że zwiększył do 35,14 procent swoje udziały w Volkswagenie (VW) i zapewnił sobie kontrolę nad największym w Europie producentem samochodów.

Dotychczas Porsche miał 30,25 procent akcji Volkswagena.

Naszym celem nadal jest zwiększenie udziałów w VW do ponad 50 procent. Dzisiejsze posunięcie jest krokiem milowym na drodze to tego celu - oświadczył prezes Porsche Wendelin Wiedeking.

Przekraczając granicę 35 procent, Porsche zyskuje faktyczną kontrolę nad koncernem z Wolfsburga - poinformowała spółka. VW staje się częścią koncernu Porsche.

Przedstawicieli pracodawców VW zaproszono do rady zakładowej oraz rady nadzorczej spółki ze Stuttgartu.

Wiedeking poinformował, że choć kierowany przez niego koncern jest zobowiązany przedstawić formalną ofertę zakupu akcji spółce- córce VW - Audi, to nie będzie dążył do wyłączenia jej z grupy Volkswagena.

Reklama

Przeszkodą w przejęciu VW przez Porsche jest ustawa o prywatyzacji spółki z Wolfsburga, zgodnie z którą rząd kraju związkowego Dolna Saksonia dysponuje 20 procentami głosów umożliwiającymi blokowanie kluczowych decyzji dotyczących firmy.

Ustawę, naruszającą zasady jednolitego rynku, kwestionuje Komisja Europejska i nakazała jej zmianę.

Przedstawiony przez rząd Niemiec projekt nowelizacji Bruksela uznała za niewystarczający i w zeszłym tygodniu zagroziła ponownym skierowaniem sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: NAD | Volkswagen | procent | porsche

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy