Reklama

Mandat lub pouczenie, ale bez holowania

W piątek upływa termin wymiany praw jazdy na dokumenty nowego wzoru. Do wymiany zobowiązani są posiadacze praw jazdy wydanych na starych drukach. Kierowcy, którzy nie wymienią dokumentu, w przypadku kontroli muszą liczyć się z otrzymaniem mandatu lub pouczenia.

Policjanci informują, że kierujący, który nie dokonał w wyznaczonym terminie wymiany prawa jazdy nie będzie traktowany jak kierowca, który prowadzi pojazd po drogach publicznych nie mając do tego uprawnień.

Jednak czyn ten będzie traktowany jako wykroczenie z art. 97 k.w, za które przewidziano pouczenie lub mandat w maksymalnej wysokości do 500 zł.

Kierujący pojazdem silnikowym, który pomimo istniejącego wymogu, nie dokonał w wyznaczonym terminie wymiany prawa jazdy nie naraża się jednak na holowanie pojazdu na koszt właściciela.

Jeśli jednak w trakcie kontroli drogowej kierujący okaże dokument starego wzoru musi się liczyć z zatrzymaniem przez policjanta dokumentu i wydania pokwitowania uprawniającego do kierowania pojazdem w ciągu 7 dni.

Reklama

INTERIA.PL/KGP
Dowiedz się więcej na temat: mandat

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy