Reklama

Kto kupi "Warszawę" Papieża?

Na aukcji internetowej eBay pojawiła się znana już Czytelnikom naszego serwisu (pisaliśmy o niej TUTAJ) legendarna seledynowa Warszawa, której właścicielem był Karol Wojtyła.

Gdy rok temu Reimund Halbe z Niemiec wystawił na eBayu volkswagena golfa, którym jeździł kard. Joseph Ratzinger, auto poszło na pniu za 189 tys. euro. A ile jest warta Warszawa M20 z 1958 roku należąca przez 19 lat do Karola Wojtyły, która właśnie pojawiła się na eBayu?

„Liczę na więcej” - mówi obecny właściciel auta - Polak z Niemiec, który nie chce podawać nazwiska.

To podobno pierwszy samochód Karola Wojtyły i jedyny zarejestrowany na jego nazwisko: „Kupiła mu go krakowska kuria, jak został biskupem pomocniczym. Jeździł nią sześć lat. Oczywiście nie sam, bo nasz papież nigdy nie miał prawa jazdy. Wozili go kierowcy z kurii” - opowiada Józef Mucha, który był osobistym szoferem Wojtyły.

Reklama

„Gdy został arcybiskupem, dostał służbową wołgę, a warszawa poszła w odstawkę. W 1977 roku odkupił ją jakiś kierowca z kurii” - mówi dziennikowi „Metro”.

Właśnie od niego w 1988 roku auto nabył jego dzisiejszy właściciel. Ten, kto od niego kupi auto gratisowo dostanie wszystkie dokumenty pojazdu, m.in.: dowód rejestracyjny z nazwiskiem Wojtyły i dowody jego wpłat na składki PZU. Ich autentyczność i historię samochodu sprawdzał już dom aukcyjny Christie's w Paryżu, gdzie obecny właściciel trzy miesiące temu chciał sprzedać auto (czytaj TUTAJ).

Mimo że weryfikacja przeszła pozytywnie i licytacja się odbyła, do transakcji nie doszło, choć oferowano aż 60 tys. euro: „To za mało, wycofałem się” - mówi właściciel samochodu. „Auto jest warte więcej. Gdy Jan Paweł II zostanie beatyfikowany to będzie jedyne na świecie auto należące do świętego” podkreśla.

Jak na razie kupcy z eBaya tego nie docenili: Wczoraj za samochód płacili 15 tys. dol. Licytacja kończy się już pojutrze - podaje „Metro”.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: eBay | Niemiec | Warszawa | właściciel | auto | papież

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy