Reklama

Koniec z drapaniem szyb!

Chociaż ostatnie dni pozwalają cieszyć się słońcem, temperatura w nocy nie pozostawia złudzeń - wielkimi krokami zbliża się zima.

W wielu regionach kraju w zanotowano już przygruntowe przymrozki, kierowcy musieli "przeprosić się" ze znienawidzonymi drapaczami do szyb. Co ciekawe, codzienny, zimowy koszmar zmotoryzowanych może się wkrótce skończyć. Naukowcy pracują bowiem nad szybą samochodową, która potrafiłaby oprzeć się działaniu mrozu.

Na ciekawy pomysł wpadli niedawno niemieccy naukowcy z Instytutu Fraunhofera w Brunszwiku. By zapewnić szybie czołowej odpowiednia izolację termiczną postanowili pokryć jej powierzchnię warstwą specjalnego metalu. Ta ostatnia ma jedynie 140 nanometrów grubości, dzięki czemu jest niemal zupełnie niezauważalna i w nie wpływa na pogorszenie przejrzystości szyby (prototyp szyby ma 80% przejrzystości).

Reklama

Zasadza działania nowej szyby jest prosta - w trakcie dnia metal ma za zadanie pochłaniać i magazynować promieniowanie podczerwone tak, by w nocy, gdy temperatura otoczenia spada, oddawać energię w postaci ciepła. Dzięki temu na szybach nie tylko nie osadzi się szron, ale nie powstanie również zjawisko kondensacji pary wodnej. Dzięki temu szyba jest sucha i wolna od lodu.

Co ważne, metalowa powłoka jest bardzo wytrzymała na wysokie temperatury, jakie występują w procesie gięcia szkła (w testach szyba wytrzymała nawet 900 stopni Celsjusza), a także zarysowania oraz wpływ warunków atmosferycznych (nie rdzewieje). Dzięki temu, nie powinno być większego problemu z zastosowaniem tej technologii w samochodach.

Niemiecki wynalazek może mieć zastosowanie nie tylko w motoryzacji, ale również w domach i różnego rodzaju zakładach przemysłowych, dla zminimalizowania strat energii zużytej na ogrzewanie budynków.

Jeżeli wszystkie testy prototypowej szyby wypadną pomyślnie, być może już za kilka lat, poranne skrobanie szyb będzie jedynie mglistym wspomnieniem. Czego sobie i wam serdecznie życzymy...

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów oraz już niebawem... samochód na weekend z pełnym bakiem! Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: temperatura | szyby | szyb

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy