Volkswagen Transporter

Volkswagen Transporter to legenda. Kolejne generacje jeżdżą po drogach już od ponad 70 lat, choć często pod innymi nazwami. To uniwersalny, stosunkowo niedrogi i pojemny samochód do zastosowań praktycznych.
Volkswagen Transporter - najważniejsze informacje
Od 1950 roku powstało siedem generacji Volkswagena Transportera. /Informacja prasowa

Volkswagen Transporter - najważniejsze informacje

Volkswagen Transporter to legenda. Kolejne generacje jeżdżą po drogach już od ponad 70 lat, choć często pod innymi nazwami. To uniwersalny, stosunkowo niedrogi i pojemny samochód do zastosowań praktycznych.

Historia Volkswagena Transportera

Pierwszy model Volkswagena Transportera opuścił fabrykę w 1950 roku. 2 lata wcześniej powstał jego prototyp z przydomkiem „Bulli”. Historia tego samochodu sięga jednak 1947 roku, gdy importer Volkswagena z Holandii spotkał się z administracją zakładów w Wolfsburgu w celu zakupu Garbusów.

W trakcie rozmowy Holender naszkicował schemat Transportera inspirowany fabrycznym samochodem skrzyniowym. Jego idea została zaakceptowana już rok później, a prototyp pokazano publicznie w 1949 roku.

Wersja T2 jest jednym z najdłużej produkowanych samochodów na świecie (kolejne modele powstawały przez 46 lat).

Volkswagen Transporter – generacje

Od 1950 roku powstało siedem generacji Volkswagena Transportera. Każda kolejna wersja różniła się od poprzedniej i wprowadzała nowe wersje silnikowe, skrzynie biegów i typy nadwozia. Inaczej wyglądają i nazywają się też samochody wysyłane na rynek europejski i amerykański.

Najnowsza generacja produkowana jest od 2021 roku.

Volkswagen Transporter – dane techniczne

Kolejne generacje Volkswagena Transportera prezentowały coraz więcej wersji nadwozia, w tym 4-,5-, i 6- drzwiowe vany, 2-, 3- i 4-drzwiowe pickupy i 5-drzwiowe minibusy. Wraz z różnymi wersjami dachów, podwozia i kabin na rynku można odnaleźć kilkadziesiąt różnych wersji pojazdu.

Większość Transporterów napędzają silniki benzynowe o niewielkiej pojemności (od 1 l do 3,2 l w mocniejszych wersjach) oraz diesle. Ostatnia generacja jako jedyna została wyposażona w silnik hybrydowy plug-in.

Volkswagen Transporter – opinie kierowców

Kierowcy, którzy kupili Volkswageny Transportery do pracy, doceniają bardzo szeroki wybór wersji nadwozia, dzięki czemu mogą łatwo dopasować pojazd swoich potrzeb. Zaletami są: dobra widoczność, spora przestrzeń dla kierowcy i pasażerów, wygoda oraz ergonomia – w całym wnętrzu znajduje się dużo przemyślanych uchwytów i schowków.

Problemem jest jednak kiepska jakość wykończenia, a w szczególności trzeszczące plastiki. Dotyczy to jednak przede wszystkim starszych wersji produkowanych po 2000 roku. W najnowszych samochodach jest już lepiej.

Jednak kierowcy narzekają też często na awaryjność pojazdu, szczególnie na zawieszenie. Zawodzi również pompa wspomagania hamulców. Problemem bywa korozja, choć dotyczy ona głównie aspektów wizualnych.

Volkswagen Transporter - Wiadomości

 • Volkswagen Transporter vanem roku 2016

  Volkswagen Transporter vanem roku 2016

  Czwartek, 19 listopada 2015 (15:28)
  Międzynarodowe jury złożone z dziennikarzy pochodzących z 24 europejskich krajów, zajmujących się tematyką samochodów użytkowych przyznało szóstej generacji Transportera tytuł najlepszego...
 • Najszybszy Bulik w historii? Poświęcił na to auto sześć lat życia!

  Najszybszy Bulik w historii? Poświęcił na to auto sześć lat życia!

  Czwartek, 14 maja 2015 (13:13)
  Na trwającym właśnie GTI Meeting nad austriackim jeziorem Wörthersee spotkać można dziesiątki ciekawych przeróbek pojazdów konstrukcji Volkswagena.
 • Taki jest nowy Volkswagen Transporter. Z Polski!

  Taki jest nowy Volkswagen Transporter. Z Polski!

  Czwartek, 16 kwietnia 2015 (10:49)
  W Amsterdamie, w przeddzień salonu pojazdów użytkowych Bedrijfsautorai, Volkswagen zaprezentował długo wyczekiwaną, kolejną generację popularnego Transportera - model T6. Na miejscu nie...
 • Reklama

 • Zapowiedź nowego Volkswagena Transportera T6

  Zapowiedź nowego Volkswagena Transportera T6

  Poniedziałek, 13 kwietnia 2015 (18:19)
  Już za dwa dni Volkswagen zaprezentuje szóstą generację swojego bardzo popularnego modelu użytkowego
 • 65 lat Volkswagena Transportera

  65 lat Volkswagena Transportera

  Czwartek, 12 marca 2015 (13:05)
  65 lat temu Volkswagen rozpoczął produkcję Transportera I generacji. Początkowo auto powstawało w Wolfsburgu, a od 1956 roku w Hanowerze. Z biegiem lat samochód zyskał status kultowego.
 • Tragiczny finał kłótni kierowców

  Tragiczny finał kłótni kierowców

  Środa, 6 stycznia 2010 (01:03)
  W niedzielny wieczór na bardzo ruchliwym zazwyczaj skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich i ul. Hallera we Wrocławiu zatrzymały się trzy samochody: volkswagen transporter, skoda i mercedes.
 • Reklama

Volkswagen Transporter - Zdjęcia

Volkswagen Transporter - Wideo