Tesla Model X

Tesla Model X to elektryczny crossover coupé, który reprezentuje segment aut premium. Podobnie jak inne pojazdy producenta gwarantuje świetne osiągi i wydajność.
Tesla Model X - najważniejsze informacje
Tesla Model X bazuje na podwoziu popularnego sedana tej marki – Modelu S. /materiały prasowe

Tesla Model X - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2015

Tesla Model X to elektryczny crossover coupé, który reprezentuje segment aut premium. Podobnie jak inne pojazdy producenta gwarantuje świetne osiągi i wydajność.

Historia Tesli Model X

Tesla Model X bazuje na podwoziu popularnego sedana tej marki –  Modelu S. Dzieli z nim również kilka innych elementów, w tym wyposażenie wnętrza. 

Prototyp został zaprezentowany w Los Angeles na początku lutego 2012 roku. Jego produkcja rozpoczęła się w 2015 roku, jednak premiera była przekładana w czasie. 

Jednym z powodów miał być problem z dostawami najbardziej charakterystycznego elementu modelu, czyli skrzydeł tylnych drzwi, które otwierają się do góry. Dodatkowo wyposażono je w system, który ułatwia otwieranie również w ciasnych miejscach.

Od 2020 roku to właśnie te samochody transportują astronautów udających się w misje kosmiczne.

Tesla Model X – generacje

Tak jak w przypadku innych samochodów produkowanych przez Teslę, Model X doczekał się, na razie, jednej generacji. Jest jednak rozwijany równolegle z Modelem S, na którym bazuje, i razem z nim w styczniu 2021 roku przeszedł znaczny facelifting obejmujący m.in. zmianę wyglądu kabiny i nadwozia. 

Zmianie uległ również centralny punkt we wnętrzu pojazdów marki Tesla, czyli wyświetlacz multimedialny – w Modelu X ma 17 cali i jest ułożony horyzontalnie.

Tesla Model X jest dostępna w konfiguracji z sześcioma lub z siedmioma siedzeniami. W nowszych wersjach standardowa kierownica została natomiast zastąpiona przez charakterystyczny wolant Yoke.

Tesla Model X – dane techniczne

Aktualnie Model X występuje w dwóch wersjach: standardowej i Plaid, stawiającej na jeszcze lepsze osiągi. Tesla Model X bazuje na dwóch silnikach napędzających wszystkie koła o mocy 1020 KM. 

Model X Plaid wykorzystuje natomiast potencjał trzech silników elektrycznych. Zasięg wynosi 576 km (Model X Plaid pozwala na pokonanie 543 km). Maksymalna prędkość to 250 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h to 3,9 s (w wariancie Plaid Vmax to 262 km/h, a przyspieszenie to 2,6 s).

Tesla Model X – opinie kierowców

Model X to według deklaracji producenta najlepiej przyspieszający SUV dostępny na rynku. Ta charakterystyka doskonale oddaje jego właściwości: z jednej strony gwarantuje dużo miejsca i komfort, z drugiej natomiast podobnie do innych samochodów z logiem Tesli stawia na ponadprzeciętne możliwości. 

Wśród kierowców pojazd słynie przede wszystkim ze świetnej jakości wykonania i innowacyjnych rozwiązań oraz zaawansowanej elektroniki. Auto przynależy do segmentu premium, co przekłada się na cenę pojazdu.

Tesla Model X - Wiadomości