Star

Czwartek, 4 stycznia 2024 (16:32) Aktualizacja Czwartek, 11 stycznia 2024 (17:08)
Przedsiębiorstwo FSC Star (Fabryka Samochodów Ciężarowych Star) powstało w 1948 roku i istnieje aż do teraz. Firma zajmowała się od początku produkcją samochodów ciężarowych o konstrukcji lekkiej oraz średniej. Były przeznaczone najpierw dla przedsiębiorców, a później dla Wojska Polskiego.
Star - najważniejsze informacje
Star 266. /Przemysław Ziemacki /East News

Star - najważniejsze informacje

  • Data powstania:

    1948

  • Kraj:

    Polska

FSC Star. Producent samochodów ciężarowych

Firma FSC Star zajmowała się produkcją aut ciężarowych o różnej ładowności, które szybko okazały się strzałem w dziesiątkę na polskim rynku. Łączyły bowiem dwie najważniejsze cechy – optymalną jakość wykonania ze stosunkowo niską ceną zakupu oraz bieżącego utrzymania.
O popularności firmy najbardziej świadczy realny wolumen sprzedaży, który już na początku lat 80. XX wieku wyniósł 500 000 sztuk od chwili uruchomienia firmy. Niestety mimo tak dobrych fundamentów przedsiębiorstwo z każdym rokiem chyliło się ku upadkowi.

Firma łącznie wyprodukowała prawie 650 000 aut ciężarowych. Część znalazła nabywców w Polsce, podczas gdy inne były jednym z najważniejszych towarów eksportowych PRL-u. Część aut trafiła do klientów ze wschodu, w tym Związku Radzieckiego, a część do egzotycznych państw, np. Jemenu, Tajlandii, Egiptu, Chin i Angoli.

Historia FSC Star w Starachowicach

Historia firmy FSC Star rozpoczęła się w 1948 roku w Starachowicach. Firma powstała jako przedsiębiorstwo państwowe. Od początku jej prawowitym właścicielem był Skarb Państwa.

Pierwszym pojazdem ciężarowym wyprodukowanym przez tę firmę był model Star 20. To legenda polskiej myśli motoryzacyjnej, produkowana od 1948 do 1957 roku. Samochód siłą rzeczy nie miał żadnego poprzednika, ważył 3360 kg i miał 586 cm długości. Szczególnie istotna była jego ładowność. Wynosiła aż 3500 kg i świadczyła o pracowniczym, mocnym charakterze ciężarówki. Produkcja seryjna okazała się sukcesem – najwięcej egzemplarzy Stara 20 powstało 1954 roku (ponad 7500 sztuk).

W kolejnych latach firma osiągała kolejne sukcesy, łącząc dobrą cenę z wysoką jakością wykonania. Niestety mimo zaangażowania dużych funduszy, utraciła płynność finansową pod koniec lat 80. XX wieku. Było to zaskakujące, ponieważ auta tej firmy cieszyły się wówczas największą popularnością. Na początku lat 90. XX wieku zmieniono formę prawną działalności Stara – spółka została całkowicie sprywatyzowana, przejęła ją grupa Sobiesław Zasada Centrum S.A. Sprzedaż pewnej części udziałów pod koniec lat 90. firmie Man AG (Niemcy) miała spowodować wznowienie produkcji i odzyskanie dawnej świetności. Tak się jednak nie stało. W 2003 roku doszło do zmiany nazwy firmy. Została ona przekształcona na Man Star Trucks & Buses, lecz pomysł kontynuacji produkcji aut ciężarowych dla klientów indywidualnych legł w gruzach – w 2006 roku zakończono ją definitywnie. W kolejnych latach było wiele plotek, które miały wskazywać na powrót firmy do produkcji.

FSC Star w Polsce

Ciężarówki firmy FSC Star były łatwo dostępne w naszym kraju od chwili produkcji, dlatego też klienci nie mieli żadnego problemu z ich zakupem, niezależnie od miejscowości. Auta były oferowane w wielu wariantach, różniących się zarówno konstrukcją, w tym rozmiarem, jak i ładownością, a tym samym także przeznaczeniem. Niemal każdego roku do oferty wchodził nowy model, znacznie unowocześniony w stosunku do poprzednika, rozwijający i tak dużą ofertę.

Polscy klienci mogli kupić w zasadzie całą ofertę firmy FSC Star, w tym autobusy, pojazdy z napędem 4x2, z napędem 4x4 oraz modele z napędem 6x6. 

FSC Star – popularne modele

Firma Star miała na tyle bogatą ofertę, że wytypowanie kilku modeli znacznie popularniejszych niż pozostałe jest w zasadzie niemożliwe. Największy wpływ na jej dalsze losy miał oczywiście Star 20 – pierwszy samochód, produkowany w latach 1948-1957. Auto było dwumiejscowe i niezwykle pojemne. Dzięki ładowności równej 3500 kg sprawdzało się w praktycznie każdym przedsiębiorstwie działającym w branży transportowej. 

Znacznie unowocześniony model – Star 25 (wcześniej oferowano także model Star 21) – był produkowany w latach 1960-1971. Jego ładowność tego modelu do 4000 kg, a samo auto zyskało na popularności.

Star 200, Star 244 i Star 266 - to inne popularne modele ciężarówek ze Starachowic. 

FSC Star – ciekawostki na temat firmy

Firma, poza projektowaniem i produkcją samochodów ciężarowych oraz autobusów, zajmowała się produkcją silników. Trafiały one między innymi do producenta autobusów z Sanoka – Autosanu.

Jednymi z najpopularniejszych były jednostki S42, S53 oraz S530. Wszystkie były wysokoprężne i cechowały się dużym zaawansowaniem technologicznym.

Star - Wiadomości