Opel Meriva

Opel Meriva to najmniejszy minivan, który był produkowany przez niemiecką markę. Klasyfikowany jest w segmencie K, jednak wielkościowo zalicza się do segmentu B. Opel Meriva doczekał się dwóch generacji oraz kilku face liftingów. Obecnie nie jest już produkowany. 
Opel Meriva - najważniejsze informacje
Opel Meriva /materiały prasowe

Opel Meriva - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  2002

 • Zakończenie produkcji:

  2017

Opel Meriva to najmniejszy minivan, który był produkowany przez niemiecką markę. Klasyfikowany jest w segmencie K, jednak wielkościowo zalicza się do segmentu B. Opel Meriva doczekał się dwóch generacji oraz kilku face liftingów. Obecnie nie jest już produkowany. 

Historia Opla Merivy

Opel Meriva zadebiutował w 2002 roku podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu, a w 2003 roku trafił do sprzedaży. Konstrukcja auta i jego technologia powstały na bazie Corsy D. Auta mają tę samą płytę podłogową: GM Gamma Platform. 

W 2017 roku zakończono produkcję Opla Merivy, a jego miejsce zajął uterenowiony Crossland X

Opel Meriva – generacje

Generacja pierwsza Opla Merivy (2002–2010) została wyposażona w system „Flex Space” umożliwiający łatwe przesuwanie foteli oraz kanapy, ich wymontowanie, a także uzyskanie całkowicie płaskiej przestrzeni bagażowej. 

W 2005 roku niemiecki producent na targach w Bolonii zaprezentował wersję po face liftingu. Zmodyfikowano atrapę chłodnicy, przedni zderzak, tylne lampy oraz klapę bagażnika. Pojawiły się również nowe elementy wyposażenia, takie jak elektryczne odblokowanie tylnej klasy czy bi-halogenowe lampy AFL. 

Generacja druga Opla Merivy (2010–2017) po raz pierwszy ujrzała światło dziennie podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w 2010 roku. Ta wersja została stworzona na platformie GM Fiat SCCS, a stylistycznie nawiązuje do wizji auta koncepcyjnego Meriva Prototype z 2008 roku. 

Opel Meriva B został wyposażony w system FlexDoor, umożliwiający otwieranie tylnych drzwi pod kątem 84 stopni, przeciwnie do drzwi przednich. Lifting z 2013 roku przyniósł wiele zmian stylizacyjnych. Zmieniono między innymi atrapę chłodnicy, światła przednie i zderzak. Pojawił się także nowy turbodiesel 1.6 CDTI (95, 110 i 136 KM). 

Opel Meriva – dane techniczne

 • Typ nadwozia: 5-drzwiowy minivan;
 • Rodzaje silników: silnik benzynowy / silniki Diesla
 • Skrzynia biegów: 5-biegowa i 6-biegowa manualna / 6-biegowa automatyczna;
 • Napęd: przedni.

Opel Meriva – opinie kierowców

Właściciele Opla Merivy chwalą sobie ten model za przestronność wnętrza. Ten 5-osobowy minivan z pojemnym bagażnikiem idealnie sprawdzi się dla dużej rodziny. Samochód cieszy się dobrą opinią również w kwestii niezawodności, jednak największymi zaletami według właścicieli tego pojazdu jest jego cena i niskie koszty eksploatacyjne. 

Części zamiennie, potrzebne do drobnych napraw, są stosunkowo tanie, a dodatkowo spalanie nie jest wysokie. Atutem jest też sporej wielkości bagażnik o pojemności sięgającej nawet 1420 l.



Opel Meriva - Wiadomości

 • Jeden przesadził z prędkością, drugi zajechał mu drogę. Finał na barierkach

  Jeden przesadził z prędkością, drugi zajechał mu drogę. Finał na barierkach

  Środa, 14 grudnia 2022 (09:50)
  Kamera przypadkowego kierowcy zarejestrowała, jak na pokrytej śniegiem i błotem pośniegowym Opel Meriva wpadł w poślizg i rozbił się o barierki. Jak doszło do tej kolizji?
 • ​Auta z najlepszym stosunkiem wiek-przebieg-niezawodność

  ​Auta z najlepszym stosunkiem wiek-przebieg-niezawodność

  Piątek, 23 sierpnia 2019 (12:00)
  Do Polski szerokim strumieniem płyną używane samochody z zachodu. Tylko w ubiegłym roku w ramach tzw. "prywatnego importu" po raz pierwszy zarejestrowano w naszym kraju ponad milion...
 • Opel meriva na filmie

  Opel meriva na filmie

  Poniedziałek, 25 stycznia 2010 (10:01)
  Sytuacja Opla jest bardzo ciekawa.
 • Reklama

 • Milionowy opel meriva

  Milionowy opel meriva

  Piątek, 17 lipca 2009 (15:58)
  Fabrykę Opla w hiszpańskiej Saragossie opuścił milionowy egzemplarz merivy. Jubileuszowy samochód napędzany jest silnikiem wysokoprężnym 1.3 CDTI i wykonany w ekologicznej wersji ecoFlex.
 • Genewa 2008: opel meriva

  Genewa 2008: opel meriva

  Środa, 27 lutego 2008 (09:36)
  W połowie lutego informowaliśmy, że na salonie genewskim Opel pokaże prototyp merivy nowej generacji.
 • Koncepcyjna meriva

  Koncepcyjna meriva

  Wtorek, 12 lutego 2008 (13:41)
  Na salonie genewskim Opel zaprezentuje prototyp merivy nowej generacji.
 • Reklama

 • Corolla, golf czy meriva?

  Corolla, golf czy meriva?

  Niedziela, 15 kwietnia 2007 (00:13)
  Dzień dobry. Bardzo proszę o pomoc w wyborze zakupu auta (wszystkie diesle). 1. Toyota corolla. 2. VW golf plus. 3. Opel meriva
 • Po wyspie Sylt...

  Po wyspie Sylt...

  Niedziela, 19 lutego 2006 (13:28)
  W marcu na polski rynek wchodzi nowy Opel Meriva. W stosunku do obecnie oferowanego samochodu różni się głównie przednią częścią nadwozia i oferowanymi silnikami.