Ford S-Max

Ford S-Max to rodzinny minivan klasy średniej czy też duży usportowiony van z segmentu K. Chociaż jest produkowany od 2006 roku, doczekał się zaledwie dwóch generacji. Ten model, jako pierwszy z portfolio amerykańskiej marki, zdobył w 2007 roku tytuł Europejskiego Samochodu Roku. Dziś jest ceniony za przestronność, komfort jazdy i drapieżny wygląd.
Ford S-Max - najważniejsze informacje
Ford S-Max jest uważany za solidny i niezawodny samochód dla dużych rodzin. /Dominik Kalamus /materiały prasowe

Ford S-Max - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  2006

 • Zakończenie produkcji:

  2023

Ford S-Max to rodzinny minivan klasy średniej czy też duży usportowiony van z segmentu K. Chociaż jest produkowany od 2006 roku, doczekał się zaledwie dwóch generacji. Ten model, jako pierwszy z portfolio amerykańskiej marki, zdobył w 2007 roku tytuł Europejskiego Samochodu Roku. Dziś jest ceniony za przestronność, komfort jazdy i drapieżny wygląd.

Historia Forda S-Max

Ford S-Max I został premierowo zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu w 2006 roku. Model miał zapełnić lukę w portfolio marki między kompaktowym MPV C-Max, siedmioosobowym vanem Galaxy i Mondeo kombi.

Z tym ostatnim S-Max dzieli wiele komponentów, m.in. platformę Mk3. Mimo takiego samego rozstawu osi wynoszącego 2,85 m jego nadwozie jest krótsze niż w Mondeo (4,77 m). Tym, co poprawia komfort kierowcy i pasażerów, jest większa o 7,2 cm szerokość pojazdu. Pozwala ona na zamontowanie z tyłu trzech niezależnych foteli zamiast kanapy. Opcjonalnie zamiast pięciu siedzeń są dostępne S-Maxy z siedmioma (dwa są montowane w trzecim rzędzie).

Samochód został zaprojektowany zgodnie z fordowską zasadą Kinetic Design. Podkreślono jego dynamiczną sylwetkę, dzięki czemu – nawet gdy stoi – wygląda, jakby się poruszał. Wnętrze Forda S-Max jest zbliżone do tego z Mondeo czwartej generacji. Ważną różnicą jest większa liczba wlotów powietrza.

Ford S-Max – generacje

Pierwsza generacja Forda S-Max była produkowana od 2006 do 2014 roku. Model oferowano w pięciodrzwiowej wersji nadwozia i z napędem przednim. Kierowcy mieli do wyboru pojazdy z manualną (5- i 6-biegową) lub automatyczną skrzynią biegów (6-biegową). Jednostki napędowe oferowane w tej generacji to silniki benzynowe 2,0/2,3/2,5 l lub wysokoprężne 1,8/2,0/2,2 l. Generowały one moc kolejno 145, 161 i 220 KM w beznynie oraz od 115 do 175 KM w dieslu.

Lifting pierwszej generacji Forda S-Max nastąpił w 2010 roku. Unowocześniono tyłu pojazdu m.in. przez montaż lamp diodowych, a także przemodelowano przedni zderzak i zmieniono reflektory na diodowe światła do jazdy dziennej. Pojawiły się też chromowane zewnętrzne listwy okienne i na klapie bagażnika.

Druga generacja została zaprezentowana w październiku 2014 roku. Nawiązuje ona wizualnie do odświeżonych modeli Focus III i Fiesta VII. Znakiem rozpoznawczym Forda S-Max II są masywny grill oraz nietuzinkowe reflektory przednie. Pojazd powstał na bazie płyty podłogowej Mondeo piątej generacji.

Lifting drugiej generacji w 2019 roku wprowadził nowy wzór zderzaków i większą atrapę chłodnicy oraz inne jednostki napędowe. W 2021 roku Ford zaprezentował wersję hybrydową S-Max Hybrid z silnikiem benzynowym 2,5 l (190 KM) oraz bezstopniową skrzynią biegów e-CVT. Pod koniec 2022 roku Ford ogłosił, że wycofuje z produkcji i sprzedaży w Europie modele minivana S-Max.

Ford S-Max – dane techniczne

 • Ford S-Max to przednionapędowy minivan dostępny z silnikami benzynowymi, wysokoprężnymi i w wersji hybrydowej. Najmocniejszy w pierwszej generacji miał pięć cylindrów (zamiast standardowych czterech).
 • W drugiej generacji najmocniejszy był silnik benzynowy 2,0 l Ecoboost (240 KM) z turbodoładowaniem (jak we wszystkich silnikach benzynowych w S-Max II).

Ford S-Max – opinie kierowców 

Ford S-Max jest uważany za solidny i niezawodny samochód, a do tego bardzo komfortowy – zwłaszcza dla dużych rodzin. Wśród jego minusów są wymieniane np. drobne problemy z elektroniką czy uszczelkami, które nie tłumią szumu podczas jazdy.

Ford S-Max - Wiadomości

 • Van większy w środku niż na zewnątrz. W Fordzie S-Max zmieściło się 12 osób

  Van większy w środku niż na zewnątrz. W Fordzie S-Max zmieściło się 12 osób

  Wtorek, 10 stycznia (09:00)
  Liczba pasażerów zatrzymanego przez karpackich pograniczników Forda S-Maxa zdecydowanie odbiegała od normy. W aucie znajdowało się... dwunastu pasażerów. Polska nie była celem ich podróży.
 • Kolejne modele Forda znikają z cenników. Podzielą los Mondeo i Fiesty

  Kolejne modele Forda znikają z cenników. Podzielą los Mondeo i Fiesty

  Czwartek, 27 października 2022 (08:54)
  Ford do grona wycofanych modeli dołączy już niedługo nie tylko Fiestę, ale także modele Galaxy i S-MAX. Oba minivany nie posiadają bezpośrednich następców.
 • Ford S-Max - pojazd rodzinno-sportowy

  Ford S-Max - pojazd rodzinno-sportowy

  Piątek, 1 lipca 2016 (13:00)
  Na nasz redakcyjny parking wzbogacił się właśnie o kolejną „testówkę”. Rozpoczynający się właśnie sezon wakacyjnych wyjazdów podsunął nam pomysł sprawdzenia, jak radzi sobie w „codziennym...
 • Reklama

 • Nowy Ford S-Max wyceniony w Polsce

  Nowy Ford S-Max wyceniony w Polsce

  Środa, 29 kwietnia 2015 (18:08)
  Poznaliśmy ceny drugiej generacji minivana Forda. Już teraz dostępny jest on z rabatem
 • Oto nowy Ford S-Max. Premiera w Paryżu

  Oto nowy Ford S-Max. Premiera w Paryżu

  Środa, 17 września 2014 (14:44)
  ​Na salonie w Paryżu, który rozpocznie się na początku października, Ford zaprezentuje drugą generację modelu S-Max.
 • S-Max Samochodem Roku 2007

  S-Max Samochodem Roku 2007

  Poniedziałek, 13 listopada 2006
  235 punktów i zwycięstwo. Samochodem Roku 2007 został wybrany ford S-max.
 • Reklama

 • Skandal. Samochód bez piszczałki!

  Skandal. Samochód bez piszczałki!

  Piątek, 25 sierpnia 2006 (11:18)
  Niezależna europejska organizacja EuroNCAP przeprowadziła kolejne testy zderzeniowe. Tym razem wzięły w nich udział dwa nowe pojazdy: ford s-max i opel corsa.
 • Ford S-MAX bez tajemnic

  Ford S-MAX bez tajemnic

  Poniedziałek, 20 lutego 2006 (08:27)
  Ford ujawnił kolejne informacje na temat nowego auta klasy SUV, który nosić będzie nazwę S-MAX. Podobnie jak Ford Focus C-MAX, nawiązuje on do sprawdzonej formuły uniwersalnego minivana...