Ford S-Max

Ford S-Max to rodzinny minivan klasy średniej czy też duży usportowiony van z segmentu K. Chociaż jest produkowany od 2006 roku, doczekał się zaledwie dwóch generacji. Ten model, jako pierwszy z portfolio amerykańskiej marki, zdobył w 2007 roku tytuł Europejskiego Samochodu Roku. Dziś jest ceniony za przestronność, komfort jazdy i drapieżny wygląd.
Ford S-Max - najważniejsze informacje
Ford S-Max jest uważany za solidny i niezawodny samochód dla dużych rodzin. /Dominik Kalamus /materiały prasowe

Ford S-Max - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2006

  • Zakończenie produkcji:

    2023

Ford S-Max to rodzinny minivan klasy średniej czy też duży usportowiony van z segmentu K. Chociaż jest produkowany od 2006 roku, doczekał się zaledwie dwóch generacji. Ten model, jako pierwszy z portfolio amerykańskiej marki, zdobył w 2007 roku tytuł Europejskiego Samochodu Roku. Dziś jest ceniony za przestronność, komfort jazdy i drapieżny wygląd.

Historia Forda S-Max

Ford S-Max I został premierowo zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu w 2006 roku. Model miał zapełnić lukę w portfolio marki między kompaktowym MPV C-Max, siedmioosobowym vanem Galaxy i Mondeo kombi.

Z tym ostatnim S-Max dzieli wiele komponentów, m.in. platformę Mk3. Mimo takiego samego rozstawu osi wynoszącego 2,85 m jego nadwozie jest krótsze niż w Mondeo (4,77 m). Tym, co poprawia komfort kierowcy i pasażerów, jest większa o 7,2 cm szerokość pojazdu. Pozwala ona na zamontowanie z tyłu trzech niezależnych foteli zamiast kanapy. Opcjonalnie zamiast pięciu siedzeń są dostępne S-Maxy z siedmioma (dwa są montowane w trzecim rzędzie).

Samochód został zaprojektowany zgodnie z fordowską zasadą Kinetic Design. Podkreślono jego dynamiczną sylwetkę, dzięki czemu – nawet gdy stoi – wygląda, jakby się poruszał. Wnętrze Forda S-Max jest zbliżone do tego z Mondeo czwartej generacji. Ważną różnicą jest większa liczba wlotów powietrza.

Ford S-Max – generacje

Pierwsza generacja Forda S-Max była produkowana od 2006 do 2014 roku. Model oferowano w pięciodrzwiowej wersji nadwozia i z napędem przednim. Kierowcy mieli do wyboru pojazdy z manualną (5- i 6-biegową) lub automatyczną skrzynią biegów (6-biegową). Jednostki napędowe oferowane w tej generacji to silniki benzynowe 2,0/2,3/2,5 l lub wysokoprężne 1,8/2,0/2,2 l. Generowały one moc kolejno 145, 161 i 220 KM w beznynie oraz od 115 do 175 KM w dieslu.

Lifting pierwszej generacji Forda S-Max nastąpił w 2010 roku. Unowocześniono tyłu pojazdu m.in. przez montaż lamp diodowych, a także przemodelowano przedni zderzak i zmieniono reflektory na diodowe światła do jazdy dziennej. Pojawiły się też chromowane zewnętrzne listwy okienne i na klapie bagażnika.

Druga generacja została zaprezentowana w październiku 2014 roku. Nawiązuje ona wizualnie do odświeżonych modeli Focus III i Fiesta VII. Znakiem rozpoznawczym Forda S-Max II są masywny grill oraz nietuzinkowe reflektory przednie. Pojazd powstał na bazie płyty podłogowej Mondeo piątej generacji.

Lifting drugiej generacji w 2019 roku wprowadził nowy wzór zderzaków i większą atrapę chłodnicy oraz inne jednostki napędowe. W 2021 roku Ford zaprezentował wersję hybrydową S-Max Hybrid z silnikiem benzynowym 2,5 l (190 KM) oraz bezstopniową skrzynią biegów e-CVT. Pod koniec 2022 roku Ford ogłosił, że wycofuje z produkcji i sprzedaży w Europie modele minivana S-Max.

Ford S-Max – dane techniczne

  • Ford S-Max to przednionapędowy minivan dostępny z silnikami benzynowymi, wysokoprężnymi i w wersji hybrydowej. Najmocniejszy w pierwszej generacji miał pięć cylindrów (zamiast standardowych czterech).
  • W drugiej generacji najmocniejszy był silnik benzynowy 2,0 l Ecoboost (240 KM) z turbodoładowaniem (jak we wszystkich silnikach benzynowych w S-Max II).

Ford S-Max – opinie kierowców 

Ford S-Max jest uważany za solidny i niezawodny samochód, a do tego bardzo komfortowy – zwłaszcza dla dużych rodzin. Wśród jego minusów są wymieniane np. drobne problemy z elektroniką czy uszczelkami, które nie tłumią szumu podczas jazdy.

Ford S-Max - Wiadomości