Citroen AX

Czwartek, 9 lutego 2023 (09:13) Aktualizacja Wtorek, 5 września 2023 (12:23)
„Francuski maluch”, bo tak nazywany jest Citroen AX, to auto, które podbiło rynek motoryzacyjny pod koniec lat 80. Kompaktowy samochód z segmentu B wyróżniał się na tle innych małolitrażowym silnikiem, bardzo niskim zużyciem paliwa i aerodynamiczną konstrukcją ze sportowym pazurem. To właśnie te cechy sprawiły, że debiut Citroena AX 2 1986 roku wywołał wiele emocji. Następca Citroena Vista to pojazd ekonomiczny, lekki i praktyczny. Gdy wszedł na polski rynek, od razu wzbudził zainteresowanie kierowców.
Citroen AX - najważniejsze informacje
Citroen AX /Rudolf Sticker / CC BY-SA 3.0 /Wikimedia

Citroen AX - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  1986

 • Zakończenie produkcji:

  1998

Historia modelu Citroen AX

Pierwszy model Citroen AX został zaprezentowany w 1986 roku, a już rok później, w marcu 1987 roku rozpoczęto masową produkcję auta w wersji 3-drzwiowej, które było wyposażone we wspomaganie układu hamulcowego. Kolejny rok przyniósł dalsze zmiany i możliwości. 

W 1988 roku marka przedstawiła wersję 5-drzwiową pełną udoskonaleń jak katalizatory spalin, automatyczne pasy bezpieczeństwa czy elektryczne podnośniki szyb. Wprowadzono na rynek model z silnikiem Diesla 1.4. Z kolei w 1991 roku dokonano modernizacji wszystkich modeli Citroena AX - pojawiły się także te w wersji 4x4 i GTI z silnikiem 94 KM. 

Udoskonalenia podejmowane przez producenta sprawiły, że Citroen AX przez długi czas był liderem wśród konkurencji i do dziś można spotkać go na drogach.

Citroen AX - różne generacje

Oszczędna konstrukcja, duża wytrzymałość i niskie koszty eksploatacji sprawiły, że zainteresowanie Citroenem AX było dość spore, a producent sukcesywnie rozszerzał ofertę o modele kolejnych generacji. Pośród najpopularniejszych wersji znalazły się: 
 • Citroen AX 1.0: Citroen AX 1.0 E, Citroen AX 1.0 RE, Citroen AX 1.0 TGE
 • Citroen AX GTI: Citroen AX GTi, Citroen AX GTi 16v
 • Citroen AX Diesel: Citroen AX Diesel, Citroen AX Diesel Ecomatic, Citroen Diesel Reflex (podpowiadamy, jak dbać o diesla)
 • Citroen AX Electrique: Citroen AX Electrique, Citroen AX Electrique 2

Dane techniczne Citroena AX

Citroen skonstruował samochód z nadwoziem o współczynniku oporu powietrza będącym na bardzo dobrym poziomie, dzięki czemu jest to auto niezwykle oszczędne. Bazowy silnik, który ma pojemność 1 litra, zużywa około 5,8 litra benzyny na 100 km/h. Przy prędkości 90 km/h po przejechaniu 100 km spala około 4 litry paliwa, co jest doskonałym wynikiem.


Najpopularniejszym modelem jest Citroen AX 1.0.. Wyposażony w silnik o pojemności 953 cm3 generuje moc 45 KM. Bardziej wymagający kierowcy docenią wariant GTi z silnikiem benzynowym o pojemności 1.4 o mocy 100 KM. To także sportowe zawieszenie i dynamiczne osiągi. 

Oszczędności w eksploatacji zapewnia Citroen AX Diesel (zobacz, dlaczego Diesel to oszczędność). Ma silnik wysokoprężny 1.4 litra, generujący moc 50 KM. Producent zadbał również o wersję elektryczną modelu AX - auto wyróżnia się niezwykle cichą pracą, zerową emisją spalin i mocą 27 KM.

Ciekawostki dotyczące Citroena AX

Do produkcji Citroena AX włożono mnóstwo czasu oraz starannych przygotowań. Prace nad wykonaniem tego kompaktowego, zgrabnego modelu auta, które podbiło rynek, trwały ponad pięć lat. Analizy, precyzja i wzorowanie się na innych ponadczasowych autach sprawiło, że Citroen AX stał się (na tamte czasu) sensacją i przełomem. Modele oznaczane kolejno AX, BX czy CX zapoczątkowały nietuzinkową generację samochodów - tych trwałych, odpornych na korozję i bezawaryjnych. 

Bo takie właśnie były oczekiwania kierowców, a producent stanął na wysokości zadania, by jak najbardziej je spełnić. Citroen AX zdobył tytuł Europejskiego Samochodu Roku w 1988 roku.