Jenson Button i Romain Grosjean zostali kucharzami
Jenson Button i Romain Grosjean zostali szefami kuchni motorhome’u Pirelli; dwaj mistrzowie zmierzyli się tym razem w wyścigu kulinarnym pod uważnym okiem Paula Hembery’ego, dyrektora Pirelli ds. sportów motorowych.
Pojedynek obu kierowców i degustacja przysmaków z kuchni Pirelli stanowiły tło prezentacji książki kucharskiej "Miles and Meals - handcrafted by Pirelli", w której opisano sekrety szefów kuchni Pirelli oraz kulisy pracy w tej włoskiej firmie. Limitowana edycja "Miles and Meals", wręczana w prezencie gościom i przyjaciołom Pirelli, w zabawny sposób ilustruje podobieństwa między "przyrządzaniem" opon i risotto, a także między ich komponentami i składnikami. Stanowi ona alternatywne spojrzenie na funkcjonowanie świata opon, pokazując lżejszą stronę życia w motorhomie, czyli tymczasowej siedzibie firmy w padoku wyścigowym.
"Dobrą oponę robi się tak samo jak dobre risotto" - pisze we wstępie książki Maurizio Boiocchi, dyrektor Pirelli ds. badawczo-rozwojowych oraz ojciec opon Formula One P Zero i Cinturato.
Książka rozpoczyna się od wskazania podobieństwa między przepisami kulinarnymi a mieszankami do produkcji opon. I jedne, i drugie są wynikiem zastosowania najlepszych składników oraz harmonijnej równowagi między nimi. Wymagają także nieustannego nadzoru, lat doświadczeń i niepodzielnego skupienia na konsumencie, niezależnie od tego, czy jest to zespół korzystający z opon, czy ważny gość w motorhomie. Kolejnym elementem jest fachowa wiedza. Ręka eksperta jest niezbędna w kuchni i nie mniej konieczna w najnowocześniejszych technologiach wykorzystywanych przy produkcji współczesnych opon wyścigowych. Najważniejsze jednak zawiera się w jednym słowie, stanowiącym podtytuł książki: "handcrafted", czyli "ręcznie robione" oraz na zdjęciach ukazujących inżynierów Pirelli, jak mierzą, analizują i przygotowują opony do zawodów.
"Miles and Meals" zawiera także przepisy głównego kucharza Pirelli, Fabrizio Tanfaniego, nadzorowanego przez szefa ds. obsługi gości, Cristiana Staurenghiego. Tekst opisuje najlepsze dania, które wyszły z ich kuchni, wyścig po wyścigu w każdym miejscu na świecie. Przepisy - naturalnie oparte na daniach kuchni włoskiej, ale często wzbogacone smakami krajów odwiedzanych w ciągu roku - zilustrowano oryginalnymi fotografiami składników potraw w kontekście Formuły 1, szczególnie makaronów.
Dlatego pierożki "agnolotti" mają kształt bolidów jadących łeb w łeb na zakręcie, "paccheri" to jednomiejscowe auta jadące na prostej obstawionej oponami zrobionymi z pomidorów i orzeszków pini. Kryształki soli morskiej tworzą pułapkę żwirową, liść bazylii to zielone światło, nawet ośmiornica staje się mechanikiem z ośmioma rękami, gotowym do błyskawicznej wymiany opon w alei serwisowej.
Każdy przepis okraszony jest anegdotami z każdego toru wyścigowego, z perspektywy opon i kuchni. Dowiadujemy się z nich, że wołowina Australian Angus nadaje się najlepiej do typowo włoskiego steka, że na targowiskach w Delhi - jeśli dobrze poszukać - można znaleźć mnóstwo składników używanych normalnie w kuchni toskańskiej oraz że avocado może być doskonałym uzupełnieniem śródziemnomorskiej sałatki z owoców morza.
Książka zawiera również wiele opowiastek zza kulis wyścigów oraz przedstawia atmosferę motorhome’u Pirelli i postacie inżynierów firmy. Pokazuje także momenty odpoczynku, takie jak "włoska niedziela", czyli krótka przerwa, której celem jest pokonanie równikowego upału w Malezji, oraz codzienną ciężką pracę polegającą na spotkaniach, analizie strategii, gromadzeniu danych, obliczaniu wypukłości i określaniu ustawień do każdego wyścigu.
MOTORHOME PIRELLI W LICZBACH
Liczba posiłków serwowanych w ciągu dnia: 180
Liczba posiłków serwowanych w ciągu roku: 21 600 (w ciągu 20 wyścigów Grand Prix i 4 sesji testowych)
Liczba posiłków w czasie jednego Grand Prix: około 600
Liczba kilogramów mięsa: 18 kg dziennie - 90 kg na jedno Grand Prix
Liczba kilogramów ryb: 12 kg dziennie - 60 kg na jedno Grand Prix
Liczba kilogramów makaronu: 10 kg dziennie - 50 kg na jedno Grand Prix
Olej: 15 litrów tygodniowo;
Pieczywo: 50 bagietek dziennie;
Woda: 1500 półlitrowych butelek tygodniowo;
Kawa: 2000/2500 kaw na jedno Grand Prix;
Mleko: 100 litrów tygodniowo, włączając cappuccino i herbatę
Owoce: 35 kilogramów tygodniowo
Liczba miejsc ogółem: 38
Przy każdym stole w porze obiadowej zasiadają średnio cztery tury gości; w sumie wydawane jest około 150 posiłków dla zespołu i gości.
Liczba osób pracujących przy obsłudze gości: 8. Trzy kelnerki, dwóch kucharzy, jeden kierownik (Federica Marini) oraz Cristian i Fabrizio.
Wielkość kuchni: 2.50 metrów szerokości i 7 metrów długości.
Wielkość motorhome’u: 85 metrów kwadratowych.