Uwaga na kradzieże metodą na Orlen. Ten phishing jest wyjątkowo przebiegły

Próby kradzieży na Orlen już kilka miesięcy temu skłoniły koncern do opublikowania komunikatu z ostrzeżeniami dla internautów. Warto przypomnieć jego treść, by wciąż pozostać czujnym. Lekcja Orlenu powinna się też przydać w przypadku innych firm.

Metoda kradzieży na Orlen

Fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekome bardzo wysokie i pewne zyski pojawiają się przede wszystkim na portalach Facebook, YouTube, licznych stronach internetowych, w mailingach, esemesach czy reklamach internetowych. Fałszywe ogłoszenia zachęcają najczęściej do inwestowania w akcje spółek Grupy Orlen oraz projekty inwestycyjne prowadzone przez grupę. Ogłoszenia te wykorzystują bezprawnie nazwę i znaki firmowe instytucji państwowych, spółek skarbu państwa czy wizerunki powiązanych z nimi osób.

PKN Orlen zachęca do inwestowania wyłącznie przez swoje oficjalne kanały, takie jak: orlen.pl, orlenwportfelu.pl lub oficjalne profile w mediach społecznościowych. Poniżej przedstawiliśmy, czym charakteryzuje się phishing w internecie, czyli próba podszycia się pod inną firmę w celu wyłudzenia pieniędzy

Reklama

Jak rozpoznać oszustwo na Orlen

  • Zdjęcia profilowe często przedstawiają przerobione logo PKN Orlen lub innych spółek skarbu państwa. Wykorzystywane są też w grafikach postów czy w reklamach.
  • Należy zwracać uwagę na podejrzane nazwy profili, z których pochodzą posty. W przykładowej grafice przedstawiają nazwę zbliżoną do PKN Orlen. Dobrym sposobem na weryfikację prawdziwości profilu jest także sprawdzenie liczby obserwujących. Jeśli jest niewielka, może to oznaczać, że strona tylko podszywa się pod daną firmę. 
  • Teksty postów zawierają nieprawdziwe informacje o rzekomych inwestycjach i aktywach Grupy Orlen czy innych spółek skarbu państwa. Mogą zawierać także błędy językowe. 
  • Grafiki umieszczone w postach to często fotomontaże, którymi PKN Orlen nie posługuje się w swojej komunikacji. Na zdjęciach można też zobaczyć sylwetki polityków, sportowców czy członków zarządów spółek skarbu państwa.
  • Na grafikach mogą występować różne kolory tekstów, których PKN Orlen nie używa w swojej komunikacji.
  • Posty prowadzą do stron, które w żaden sposób nie są powiązane z PKN Orlen lub licencjonowanymi domami maklerskimi. 
  • Pod postami, które zawierają nieprawdziwe informacje może występować duża liczba negatywnych reakcji oraz mała liczba komentarzy, co może świadczyć o ukrywaniu komentarzy osób, które próbują ostrzec innych przed oszustwem.

Jak inwestować w akcje Orlenu

Inwestowanie w akcje Orlenu przez inwestorów indywidualnych może odbywać się wyłącznie poprzez licencjonowane domy maklerskie oraz banki prowadzące działalność maklerską, których pełną listę można znaleźć na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKN Orlen S.A. | Orlen | oszuści | złodziej | kierowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy