Czescy policjanci przesiadają się do Ferrari. Skąd je mają? Zabrali przestępcom

Czeska policja otrzymała nadzwyczajne wsparcie. Mowa o wyposażonym w 570-konny silnik V8, Ferrari 458 Italia, które ma pomóc w walce z nielegalnymi wyścigami. Pojazd został zajęty przez policję podczas jednej z akcji.

 

Jakiś czas temu opisywaliśmy sytuację ze Stanów Zjednoczonych, gdzie policja postanowiła wykorzystać w celach reklamowych zarekwirowanego dilerom narkotykowym Chevroleta Corvette C7 Z06. O jeden krok dalej poszli czescy funkcjonariusze, którzy stwierdzili, że odzyskany w ten sposób pojazd może okazać się idealnym narzędziem do walki z przestępczością.

Mowa o skonfiskowanym Ferrari 458 Italia, które ma teraz zostać wykorzystane  m.in. w pościgach za skradzionymi samochodami oraz do łapania bezmyślnych kierowców uczestniczących w nielegalnych wyścigach. Jak podkreśla rzecznik policji Jakub Vinczalek - liczba tego rodzaju "imprez" stale rośnie - w przeciwieństwie do umiejętności osób biorących w nich udział.

Reklama

Dostosowanie pojazdu do służby kosztowało czeską policję około 300 tys. koron, a więc w przeliczeniu mniej więcej 12 tys. euro. Dodatkowe 5 tys. euro wydano na uruchomienie i przegląd samochodu, który przez dziesięć lat był nieużywany. Jak podkreślają funkcjonariusze - to dużo mniej niż cena zakupu nowego samochodu, typu Skoda Scala.

Według policji Ferrari jest jednym z wielu pojazdów, które są zabezpieczane każdego roku. Co ciekawe - nie jest nawet najdroższym i najrzadszym z nich. W samym 2021 roku zajęto około 900 samochodów, z których większość sprzedano na pokrycie szkód wyrządzonych przez ich właścicieli. Niektóre z tych pojazdów policja wykorzystuje do zadań służbowych.

Policyjne Ferrari 458 Italia będzie użytkowane wyłącznie przez Departament Nadzoru Specjalnego Republiki Czeskiej. Za jego kierownicą zasiądą specjalnie przygotowani i przeszkoleni funkcjonariusze.

Ferrari 458 Italia - co to za samochód?

Model 458 Italia, przy którego konstruowaniu brał udział sam Michael Schumacher, zastąpił słynne Ferrari F430. Samochód jest napędzany 4.5-litrowym silnikiem V8 o mocy 570 KM, a jego maksymalny moment obrotowy wynosi 540 Nm. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa zaledwie 3,4 sekundy, a maksymalna prędkość to 325 km/h.

Nazwa Italia - według Ferrari - stanowi syntezę stylu, kreatywności, pasji i pionierskiej technologii. 

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: policja | Ferrari | nielegalne wyścigi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama