Wstrząsające dane. W salonie jesteś nikim!
Sprzedawcy samochodów mają w końcu powody do radości. Jest już pewne, że rynek nowych aut w Polsce zakończy rok 2015 na plusie. Miniony miesiąc był najlepszym pod względem sprzedaży nowych pojazdów październikiem od 15 lat!
Jak wynika z danych Instytutu Samar, w zeszłym miesiącu zarejestrowano w naszym kraju 28 925 nowych samochodów osobowych. To o 6,64 proc więcej niż przed rokiem. Październik był też piątym miesiącem z rzędu, gdy dealerzy poprawili swój wynik w stosunku do ubiegłorocznego.
Od początku stycznia do końca października na polskich drogach przybyło 285 180 nowych samochodów osobowych. Wynik jest o niespełna 5 proc. wyższy niż w roku 2014. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja jeszcze się poprawi, bo - zgodnie z tradycją - "szukający kosztów" klienci instytucjonalni z reguły odkładają zakupy nowych pojazdów na ostatni kwartał. Trend taki można było zaobserwować już w październiku. Wg Samaru udział firm w rynku przekroczył w tym miesiącu rekordowe 70 proc!
W rzeczywistości udział przedsiębiorców w polskim rynku jest jeszcze wyższy - statystyka nie uwzględnia bowiem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek cywilnych. Trzeba też pamiętać, że tylko w październiku aż 15 proc. rejestracji dokonali dealerzy. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można wiec założyć, że tylko jedno na pięć sprzedanych w Polsce jako nowe aut trafia w ręce osób prywatnych! Oznacza to - niestety - że dla statystycznego Kowalskiego zakup fabrycznie nowego samochodu jest bardzo odległym marzeniem.
Teorię o "szukaniu kosztów" zdaje się potwierdzać statystyka sprzedaży marek premium. W październiku klienci tego segmentu kupili aż o 33 proc. więcej aut niż przed rokiem! Pozycję lidera utrzymało BMW. Do końca października zarejestrowano w Polsce 7 714 nowych aut bawarskiej marki, o 17,65 proc. więcej niż przed rokiem. Na drugiej pozycji znalazł się Mercedes. Po pierwszych 10 miesiącach bieżącego roku Polacy zarejestrowali 6 603 samochody tej marki (wzrost o 20 proc.). Na ostatnim miejscu podium uplasowało się Audi z wynikiem 6 383 zarejestrowanych aut (wzrost o niemal 13 proc.).
Po dziesięciu miesiącach liderem polskiego rynku pozostała Skoda (36,2 tys. rejestracji). Na podium znalazły się też Toyota (28,3 tys. rejestracji) i Volkswagen (27,8 tys. rejestracji). Za nimi uplasowały się kolejno: 4. Opel, 5. Ford, 6. KIA, 7. Renault, 8. Hyundai, 9. Nissan i 10. Dacia. Tylko dwie marki z czołowej dziesiątki - Skoda i Dacia - zanotowały niewielkie spadki liczby rejestracji w zestawieniu z sytuacją sprzed roku.