Abarth

Piątek, 25 listopada 2022 (09:15) Aktualizacja Wtorek, 5 września 2023 (14:01)
Abarth to nie tylko usportowiony Fiat. To też rajdowy mistrz świata w kategorii producentów w latach 1977-1980. Ma on na swoim koncie również przeróbki aut innych marek, a nawet samodzielne modele. 
Abarth - najważniejsze informacje
Abarth kojarzy się ze sportowymi samochodami Fiata. /materiały prasowe

Abarth - najważniejsze informacje

Historia Abartha

W roku 1949 włosko-austriacki inżynier Carlo Abarth wraz z Guido Scagliarinim założyli firmę, która specjalizowała się w sportowych przeróbkach aut. Jednym z celów działalności było przygotowywanie aut do wyścigów. Nie powinno to dziwić, bo Carlo Abarth już od młodości zajmował się modyfikacjami silników i wyścigami.

W swojej firmie zmieniał konstrukcję seryjnych motorów napędowych, dzięki czemu poprawiał ich osiągi. Nie ograniczał się wyłącznie do ulepszania jednostek. 

Znakiem rozpoznawczym Abartha były też zmiany stylistyczne tuningowanych modeli. Miały one podkreślać sportowy charakter aut. 

Gotowe zestawy tuningowe cieszyły się ogromną popularnością wśród klientów i sprawiły, że popularność marki dosłownie wystrzeliła. Od samego początku firma ściśle współpracowała z Fiatem, tuningując głównie modele tej marki. Nie powinno więc dziwić, że już w 1971 roku Abarth oficjalnie wszedł w skład koncernu turyńskiej firmy. 

Obecnie marka Abarth jest częścią grupy Stellantis. 

Abarth w Polsce

Chociaż w czasach PRL-u polski przemysł motoryzacyjny współdziałał z koncernem Fiata, to usportowione wersje pojazdów raczej nie docierały do bloku państw socjalistycznych. 

Zmieniło się to dopiero po transformacji ustrojowej. W tym czasie Fiat zaczął oferować Seicento, a później także Fiata Stilo z dopiskiem Abarth, jako sportową linię tych modeli. Od roku 2007, kiedy to Abarth znów funkcjonuje jako samodzielna marka, auta tej firmy można kupić w polskich salonach Fiata. 

Co ciekawe, Abarth 500 od samego początku produkowany był w polskiej fabryce znajdującej się w Tychach.

Abarth – popularne modele

Najbardziej utytułowanym modelem jest Fiat Abarth 131 Rally. To ten samochód pozwolił firmie zgarnąć tytuł rajdowego mistrza świata w klasie producentów przez cztery lata z rzędu. 

Być może mistrzowska passa trwałaby dłużej, ale koncern Fiat postawił na Lancie Deltę, która po pewnym czasie zaczęła święcić triumfy w rajdach samochodowych.

Jakimi innymi pojazdami wsławił się ten producent? Trzeba tu wymienić Abarth Grande Punto oraz Abarth Punto Evo. Nie można też zapomnieć o hot hatchu Abarth 500, który później zmienił nazwę na Abarth 595. Dostępna jest też jego elektryczna wersja pod nazwą Abarth 500e. A z modeli, które nie są już produkowane, trzeba wspomnieć o Abarth 124 Spider i limitowanym Abarth 1000 SP.

Abarth – pozostała działalność marki

Chociaż firma Abarth jest znana głównie z usportowionych Fiatów, to na warsztat brała też modele samochodów innych firm. 

Przerabiano samochody takich marek, jak Renault, Lancia, Alfa Romeo czy Simca. 

Zmiany polegały nie tylko na poprawieniu osiągów silników, ale też przystosowaniu układów hamulcowych oraz zawieszenia pojazdów. 

Dodatkowo auta były doposażone w pakiety nadające sportowy wygląd. 

Abarth produkował też pojazdy z własnymi nadwoziami, wykorzystując do tego płyty podłogowe Fiata.

Abarth ma też nietypowe logo ze skorpionem. Skąd ten pomysł? Wyjaśnienie jest bardzo proste. Skorpion to znak zodiaku założyciela Abartha, dlatego na tarczy herbowej marki widnieje właśnie ten jadowity pajęczak.

Abarth - Wiadomości

Abarth - Zdjęcia